Osoby trudniące się przestępstwami internetowymi wynajdują różnorakie sposoby na to aby zainstalować groźne oprogramowanie. Jedną z najpowszechniej stosowanych metod jest wykorzystywanie luk w popularnych programach. W przypadku takiego oprogramowania jednak luki te są dosyć szybko łatane tak więc użytkownicy są przez stosunkowo krótki czas narażeni na tego rodzaju problemy, o wiele gorzej może być natomiast jeśli chodzi o osoby które wykorzystują mniej popularne programy, gdzie luki bezpieczeństwa umożliwiają przejęcie kontroli nad komputerem czy też zainstalowanie szkodliwego oprogramowania.

W zależności jeszcze od tego z jakiego rodzaju lukami bezpieczeństwa mamy do czynienia zawsze pomocy okazać może się dobry program antywirusowy, który umożliwia wykrycie prób instalacji oprogramowania czy też ataki na system komputerowy. Innym sposobem wgrywania wirusów jest wykorzystywanie błędów użytkowników komputerów, w tym także użytkowników zaawansowanych którymi bez wątpienia są administratorzy systemów komputerowych.

Ich błędy mogą być dosyć poważne w skutkach, aczkolwiek także zwykli użytkownicy narażeni są na takie działania. Klasycznym przykładem jest dodawanie do wiadomości wysyłanych za pośrednictwem poczty internetowej niebezpiecznych załączników które umożliwiać mogą zainstalowanie złośliwego oprogramowania, często wykorzystuje się także błędy popełniane jeśli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem stosowanego systemu operacyjnego, począwszy od tych najprostszych, czyli brak zainstalowanego oprogramowania antywirusowego. Do instalowania wirusów wykorzystywane mogą być także błędy w protokołach sieciowych, także w tych najpopularniejszych czyli chociażby TCP/IP. Tutaj także pomocne okazuje się oprogramowanie antywirusowe, o ile oczywiście znajdować będzie się na komputerze użytkownika.

Dosyć popularnym sposobem na instalację szkodliwego oprogramowania jest także dodawanie kodów wirusów do innych aplikacji. Użytkownik który nie używa oprogramowania antywirusowego nie jest w stanie wykryć takich wirusów ani tym bardziej ich usunąć.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku