Jakie są rodzaje tarcz diamentowych?

Tarcze diamentowe to podstawowe narzędzia służące do cięcia i obróbki materiałów budowlanych. Swoją nazwę zawdzięczają materiałowi, który pokrywa ich ostrza – sztucznemu, sproszkowanemu diamentowi. Są niezwykle wytrzymałe, trwałe i precyzyjne, dlatego skutecznie wypierają z rynku tarcze standardowe. Wybierają je już nie tylko fachowcy zajmujący się na co dzień pracami budowlanymi, ale także domowi majsterkowicze, którym zależy na łatwiejszej, bardziej wydajnej i komfortowej pracy.

Rodzaje tarcz

Ze względu na budowę ostrza wyróżniamy trzy rodzaje tarcz diamentowych. Każda z tych tarcz ma określone przeznaczenie.

– Tarcze diamentowe z bieżnią ciągłą – przeznaczone są przede wszystkim do cięcia twardych, ale jednocześnie kruchych materiałów takich jak klinkier, łupek naturalny, gres, glazura i inne wyroby ceramiki budowlanej.

– Tarcze diamentowe z bieżnią segmentową i specjalnymi szczelinami – przeznaczone są do cięcia dachówek, miękkich cegieł, piaskowca, lekkiego betonu.

– Tarcze diamentowe z bieżnią segmentową bez szczelin na obwodzie, zwane także tarczami turbo – to tarcze uniwersalne. Są przeznaczone do cięcia prawie wszystkich materiałów budowlanych. Jednak uwaga! Producenci zalecają, by tarcz uniwersalnych używać tylko doraźnie, gdy w krótkim czasie musimy przeciąć wiele różnych rodzajów materiałów i nie chcemy tracić czasu na przezbrajanie maszyny i zakładanie kolejnych tarcz specjalistycznych. Gdy pracujemy tylko z materiałem jednego rodzaju, zdecydowanie lepiej jest używać tarcz specjalnie do tego przeznaczonych.

Sposób pracy

Ze względu na sposób pracy wyróżniamy dwa rodzaje tarcz diamentowych.

– Tarcze diamentowe do cięcia na sucho – podczas cięcia tą metodą narzędzie jest chłodzone tylko powietrzem, co grozi niestety przegrzaniem a w konsekwencji uszkodzeniem tarczy. Dlatego w trakcie pracy należy robić przerwy, aby tarcza mogła się schłodzić.

– Tarcze diamentowe do cięcia na mokro – podczas cięcia tą metodą, narzędzie jest chłodzone cieczą, co zapobiega przegrzewaniu. Dzięki temu możemy pracować dłużej, bez przerw i zamartwianie się, że narzędzie się uszkodzi.

Tarcze znajdziesz na https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/tarcze-diamentowe/.

Podobne wpisy:

Znajdź nas na facebooku