Mushkin

System operacyjny a wirusy

System operacyjny a wirusy

System operacyjny a wirusyIm popularniejszy jest dany system operacyjny tym o wiele większe szanse na to, że ów system operacyjny będzie narażony na o wiele większą liczbę infekcji niż systemy operacyjne bardziej niszowe. Jednak w każdym przypadku można spotkać się z zagrożeniem w postaci wirusów.

Nie należy ulegać mitom odnośnie tego, że na wirusy narażeni są tylko użytkownicy popularnych okienek. Powiedzieć wystarczy że tego typu oprogramowanie pisane jest nawet pod systemy operacyjne wykorzystywane głównie na telefonach komórkowych. Jest to więc dosyć obrazowe porównanie.

Dobry antywirus

Każdemu oczywiście przyda się dobry antywirus, z którego będzie mógł korzystać na co dzień. Takie oprogramowanie jest w stanie w pełni zabezpieczyć konkretne komputery przed różnymi wirusami. Ważne jest jednak to, aby samemu także zachować ostrożność zwłaszcza wtedy gdy surfujemy po sieci czy też instalujemy nowe oprogramowanie komputerowe. Przy okazji warto dodać, że pirackie oprogramowanie bardzo często ma też dodatkowe bonusy w postaci oprogramowania szpiegującego użytkowników. Dane które pozyskują takie programy mogą być potem wykorzystywane w różnych celach, począwszy od celów marketingowych aż po próby kradzieży wirtualnej tożsamości konkretnej osoby. Przed takimi zagrożeniami ochronić może użytkownika tylko dobry program antywirusowy.

Firewall

Jeśli ktoś sam wgra sobie takie oprogramowanie to czasem najlepszy firewall może być już niestety ale nie za bardzo skuteczny. Dobry firewall może co prawda blokować informacje, które wydostają się z komputera czy też z całej sieci komputerowej na zewnętrz, ale nie zawsze jest w stanie zapobiegać wszelkim tego rodzaju problemom. Użytkownicy, którzy stosują takie oprogramowanie powinni mieć też elementarną widzę na temat tego, w jaki sposób z niego korzystać. Jeśli ktoś nie posiada takich umiejętności to powinien przeczytać dołączoną instrukcję obsługi i stosować się do zaleceń producentów takiego oprogramowania. Na ogół działa ono w dokładnie taki sam sposób na każdym systemie operacyjnym, do pracy w którym zostało stworzone.

Podobne wpisy:

Leave a Comment