Pizza: danie, które kojarzy się z Włochami

Wiele osób uważa, że nie ma nic bardziej włoskiego niż pizza. Ten okrągły (a czasem również kwadratowy) placek, na którym nie może zabraknąć sosu pomidorowego i sera mozzarella uchodzi za najważniejszego reprezentanta włoskiej sztuki kulinarnej. Nikt, kto wybiera się do Włoch nie wyobraża sobie tego, aby nie skosztować choćby kawałka.

Jak to się wszystko zaczęło?

Pizza kojarzy się z Włochami – nie ulega to wątpliwości. Ale mało kto wie, że historia tego prostego, a jednocześnie pysznego dania nie rozpoczęła się wcale we Włoszech. Pierwsze okrągłe placki wypiekane były w Starożytnym Egipcie. Co ciekawe, były wówczas środkiem płatniczym. Stamtąd zawędrowały do Grecji. To właśnie Grecy zaczęli posypywać je aromatycznymi ziołami. Od Greków wypiek ten zawędrował do Rzymu. I to Rzymianie zaczęli sięgać po kolejne dodatki. Były to ryby, a nierzadko również ser. Zanim jednak na pizzy pojawiły się pomidory i zaczęła ona przypominać tą, którą znamy dzisiaj, upłynęło wiele wieków. Dopiero w dobie wielkich odkryć geograficznych Europejczycy zaczęli zajadać się pomidorami, a prosty mączny placek zaczął być urozmaicany coraz bardziej. Dzisiaj pizza to już nie tylko pomidory, zioła i ser, ale również wysokiej klasy oliwa, szynka, pieczarki, cebula, papryka. Słowem wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy.

Margherita: najbardziej znana pizza

Mówiąc o pizzy, nie sposób nie wspomnieć o tej najbardziej znanej i jednocześnie najbardziej tradycyjnej. Margherita – bo właśnie o niej mowa – pojawiła się za sprawą Rafaelle Esposito. Był to kucharz zatrudniony w piekarni Brandi. Pizzę z bazylią, pomidorami i mozzarellą stworzył on z okazji wizyty, jaką w Neapolu złożyła w roku 1889 Małgorzata Sabaudzka. Zastosowane składniki zostały dobrane tak, aby symbolizowały włoską flagę.

Zobacz także https://www.pizzadominium.pl/lokale/bielsko-biala-c-h-sfera

Pizza to obecnie jedno z bardziej rozpowszechnionych na świecie dań. Zjemy ją nie tylko we Włoszech, ale również w Polsce. Każdy, kto chce skosztować pizzy w Bielsku Białej czy innym polskim mieście bez problemu znajdzie pizzerię stojącą na naprawdę wysokim poziomie.

Podobne wpisy:

Znajdź nas na facebooku