Pizza: kilka ciekawostek

Kiedy mówimy o znanych i popularnych na całym świecie potrawach, nie możemy zapomnieć o pizzy. To danie, które jest jednym z symboli Włoch. Udając się do tego wyjątkowego kraju, koniecznie trzeba chociaż raz udać się do pizzerii. Zanim jednak wybierzemy się w podróż poznajmy kilka ciekawostek o tej prostej, a niezwykle smacznej i aromatycznej potrawie.

Gdzie spożywa się najwięcej pizzy?

Na to pytanie każdy bez zastanowienia odpowie, że oczywiście we Włoszech. Tymczasem prawidłowa odpowiedź może mocno zaskoczyć. To wcale nie Włosi, a Norwedzy spożywają najwięcej pizzy. Niezbyt gorsi są Niemcy, którzy również bardzo często sięgają po ten mączysty placek z dodatkami. Za miłośników pizzy uważani są Amerykanie, którzy – jak się jednak okazuje – plasują się dopiero na czternastym miejscu. Co jednak ciekawe, wiodą oni prym, jeśli chodzi o pizzę z dodatkami mięsnymi. Najchętniej sięgają po pizzę z pepperoni, lubują się również w pizzy hawajskiej, która nie jest dziełem włoskim, a właśnie amerykańskim,

Muzeum pizzy w Neapolu

Będąc w Neapolu, koniecznie trzeba udać się do położonego nieopodal Ercolano. W tym miasteczku znajduje się bowiem muzeum pizzy. Celem jego powstania było upamiętnienie pizzy neapolitańskiej. W muzeum dowiemy się, jak wyglądały początku tej pizzy, czym charakteryzuje się ona dzisiaj, a także jakie składniki mogą się na niej znaleźć. Ciekawostką muzeum jest zbiór fotografii przedstawiających gwiazdy kina pałaszujące z zapałem ten włoski przysmak. Uwieczniona została na nich między innymi słynna Sophia Loren.

Jak jeść pizzę: palcami czy widelcem?

Według włoskiej tradycji pizzę powinno się jeść, nie używając sztućców. Pokrojone kawałki należy brać bezpośrednio do ręki. Kiedy pojedziemy do Włoch i pójdziemy do pizzerii, w której jedzą Włosi, szybko to zauważymy. Co więcej, kiedy już skończą jedzenie, większość z nich z zapałem obliże palce. Warto jednak pamiętać, że spożywanie pizzy z pomocą noża i widelca nie jest wpadką. W wielu restauracjach i pizzeriach we Włoszech zostaną podane nam sztućce.

Pizza to danie ogromnie popularne również w Polsce. Chcąc zjeść pizzę w Bielsku Białej, bez trudu uda się znaleźć dobrą pizzerię.

Podobne wpisy:

Znajdź nas na facebooku