Jak wybrać odpowiednie przecinarki do glazury?

Przy układaniu glazury w kuchni, łazience, na tarasie czy w kotłowni lub w innych pomieszczeniach oraz na zewnątrz domów i budynków komercyjnych, konieczne staje się przycinanie płytek czy elementów wykonanych z ceramiki i kamienia naturalnego do pożądanych wymiarów. Wynika to ze specyfiki układania posadzek i ścian z glazury. Do takich prac wykorzystywane są przecinarki do glazury – jak wybrać taką, która spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Maszyna do docinania glazury

Przecinarki do glazury (https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki-do-glazury/) są urządzeniami mechanicznymi, ręcznymi lub elektrycznymi, które pozwalają na docinanie i przycinanie płytek i innych elementów glazury. Ręczne maszyny są najprostsze i najczęściej wykorzystywane do zastosowań domowych. Z kolei elektryczne urządzenia wyposażone są w silnik, który odpowiada za wprawienie w ruch tarczy tnącej. Dzięki wytrzymałości i stabilności urządzenia elektrycznego tego typu przecinarki są w stanie ciąć płytki o dużych gabarytach.

Jak wybrać odpowiednią przecinarkę do glazury?

Stając w obliczu wyboru odpowiedniej do specyfiki pracy z glazurą urządzenia tnącego, warto wziąć pod uwagę najważniejsze parametry opisujące przecinarki. Wśród nich jest długość i głębokość cięcia. Duża długość, ponad 700 mm powoduje, że przecinarki do glazury będą w stanie przycinać płytki o niestandardowych, dużych wymiarach, nie tylko wzdłuż dłuższego boku, ale również po przekątnej. Tak samo ważna jest głębokość cięcia, informująca użytkownika o maksymalnej grubości ciętego materiału.

Kolejną istotną cechą przecinarek do glazury jest chłodzenie. Górnowrzecionowe, profesjonalne przecinarki najczęściej wyposażone są w chłodzenie wodne, a dolnowrzecionowe przystosowane są do cięcia na sucho, co jednak jest mało efektywne. Przecinarki do glazury z systemem zatrzymywania strumienia wody zatrzymują ciecz i powstały przy cięciu ścier w rowku wózka, dlatego umożliwiają utrzymanie czystości w obszarze pracy.

Na koniec warto zwrócić uwagę przy wyborze przecinarki na typ dostępnych tarcz do cięcia, ciężar urządzenia, który przekłada się na prostotę montażu i transportu oraz na elastyczność zastosowań.

Podobne wpisy:

Znajdź nas na facebooku