Jednym z działań niepożądanych programów komputerowych w postaci wirusów czy też po prostu oprogramowania szpiegującego może być zmiana bez wiedzy użytkownika konfiguracji jego komputera. Począwszy od najprostszych programów które w formie żartu zmieniać mogą tapetę użytkownika po wyrafinowane oprogramowanie które stanowić może realne zagrożenie. Modyfikacja ustawień bardzo często dotyczy używanej przez użytkownika przeglądarki internetowej. Podstawowym działaniem jest zmiana strony startowej przeglądarki, na taką, którą wybiorą twórcy groźnego oprogramowania.

Powodować może to wiele zagrożeń dla samych użytkowników, bardzo często modyfikacje tego typu dotyczyć będą wyświetlanych użytkownikowi reklam. Może to być połączone także ze stosowanym oprogramowaniem szpiegującym które pomaga dobrać reklamy, które mają się pojawić czy też zmieniać będzie stronę startową lub otwierać nowe okna przeglądarki. Takie działania z wielu powodów mogą być groźne, ale użytkownik jest w stanie jest względnie szybko zauważyć. W usunięciu takiego oprogramowania pomóc może skanowanie czy też już samo wgranie programu antywirusowego, który ma dodatkowy moduł zabezpieczający przeglądarkę internetową. Działanie takich programów może być zdecydowanie bardziej subtelne, mogą one chociażby dodawać w wynikach wyszukiwania określone pozycje, które mogą nie mieć za wiele wspólnego z wyszukiwaną przez użytkownika frazą. Jest to także modyfikacja która ma na ogół na celu wyświetlenie określonych reklam, może być jednak znacznie trudniej dostrzegalna.

Narażeni są głównie ci użytkownicy którzy nie stosują oprogramowania antywirusowego lub też używają nie aktualnych przeglądarek internetowych, co zwiększa ryzyko zainstalowania się takich aplikacji. Programy takie mogą ingerować także w inne miejsca w systemie operacyjnym w różnym stopniu modyfikując ustawienia komputera co może być oczywiście wyjątkowo groźne dla użytkowników. Problem ten dotyczyć może także w takim samym stopniu urządzeń mobilnych w tym także telefonów komórkowych.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku