Istnieje wiele różnorodnych zagrożeń internetowych, jednym z nich bez wątpienia jest możliwość skasowania ważnych danych, czy to z prywatnych komputerów czy też z serwerów na których zainstalowane jest oprogramowanie. Stosowane są zróżnicowane metody począwszy od instalacji złośliwego oprogramowania poprzez wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach.

Ryzyko takie istnieje w zasadzie w każdym przypadku, aby się przed nim chronić stosuje się specjalistyczne oprogramowanie komputerowe zapewniające odpowiednio wysoki poziom ochrony, oraz przeprowadzane są testy mające na celu wykrywanie ewentualnych luk bezpieczeństwa w stosowanym przez użytkowników oprogramowaniu. Innym celem działania oprogramowania tego typu może być chęć uzyskania przez przestępców komputerowych konkretnych informacji. Wykradanie danych jest także celem sporej liczby ataków komputerowych.

Metodyka działania jest jak najbardziej zbliżona do tego, czego używa się przy możliwości skasowania danych, jednak informacje nie zawsze są głównym celem ataków. Wirusy i inne groźne oprogramowanie mogą być stosowane także do innych celów. Dotyczy to w szczególności komputerów należących do prywatnych użytkowników, które mogą być atakowane w celu pozyskiwania ich mocy obliczeniowych. W ten sposób często przestępy komputerowi mogą stworzyć klaster o ogromnej wręcz mocy obliczeniowej.

Maszyny, które wchodzą w jego skład mogą być zastosowane do różnych działań, wszystko to odbywa się oczywiście bez wiedzy użytkowników. Innym podobnym zagrożeniem sieciowym jest przejęcie kontroli nad komputerem ofiary i wykorzystanie go do dalszych ataków komputerowych lub do innych działań. Atak czy instalacja złośliwego oprogramowania może mieć także na celu uniemożliwienie użytkownikowi korzystanie z określonych usług czy też programów, są to jednak już zdecydowanie rzadziej spotykane działania bowiem spektrum ich zastosowań jest także o wiele węższe aniżeli w przypadku standardowych wirusów i tym podobnego groźnego oprogramowania komputerowego.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku