Gdy ciągle chce nam się pić, może to oznaczać, że mamy problemy zdrowotne. Co sygnalizuje nam organizm, gdy domaga się od nas wody?

Zbyt wysoki poziom cukru

Jeżeli pragnieniu towarzyszy chudnięcie i ciągłe zmęczenie, może to być sygnał cukrzycy. Choroba rozwija się niepostrzeżenie, jest skutkiem zakłóceń w pracy produkującej insulinę trzustki. Objawów, które mogą świadczyć o cukrzycy nie można lekceważyć. Koniecznie trzeba odwiedzić lekarza, aby wykonać badanie poziomu cukru we krwi. Wynik na czczo nie powinien przekraczać 99 mg/dl. Gdy będzie wyższy, lekarz zaleci kontrolowanie poziomu glukozy. Pomocna jest zmiana stylu życia na bardziej aktywny. Koniecznie też należy zrezygnować ze słodyczy, tłustych potraw i alkoholu.

Anemia

Pragnieniu towarzyszą zawroty głowy, cera jest blada. Przyczyną anemii najczęściej jest za mała ilość żelaza w organizmie. Problemów można uniknąć wprowadzając do diety więcej mięsa, brokułów, wątróbki. Dużą ilość żelaza zawiera także natka z pietruszki z rodzynki. Być może konieczne okaże się także przyjmowanie preparatów żelaza. Wskazane jest ograniczenie ilości wypijanej kawy i mocnej herbaty. Przyspieszają one wydalanie płynów z organizmu i utrudniają wchłanianie żelaza.

Problemy z tarczycą

Gdy ciągle chce nam się pić, a do tego chudniemy, mimo że nie jesteśmy na diecie, to sygnały, które mogą świadczyć o nadczynności tarczycy. Objawy nadczynności tarczycy wiele kobiet myli z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Nie można ich jednak lekceważyć, gdy utrzymują się przez dłuższy czas. Koniecznie trzeba odwiedzić lekarza i wykonać badania poziomu hormonów tarczycy: TSH, FT3 i FT4.

Odwodnienie organizmu

Łatwo dochodzi do niego podczas upałów, gdy mało pijemy. Musimy jak najwięcej pić – latem przynajmniej 3,5 litra płynów. Unikamy kawy, mocnej herbaty, gazowanych napojów zawierających dużo cukru. Pragnienie najlepiej ugasi niegazowana woda mineralna. Wskazane są także owocowe i ziołowe herbatki.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku