Pizza: danie chętnie zamawiane przez Polaków

Polacy coraz częściej chodzą do restauracji. Nie wszyscy wybierają z karty dania składające się z dużej ilości składników, dania proste i smaczne również cieszą się popularnością. Do takich dań bez wątpienia należy pizza.

Najstarsza i najbardziej popularna pizza

Za najstarszy rodzaj pizzy uważana jest marinara. Pizza po marynarsku była chętnie jadana przez marynarzy. Wiele osób jest przekonanych, że jest to pizza z owocami morza. Okazuje się jednak, że owoców morza w niej nie ma. To danie bardzo proste, na wierzchu znajdują się pomidory, czosnek, oregano, bazylia i oliwa. Najbardziej znana na całym świecie jest jednak inna pizza: margherita. Stworzona w latach 80. XIX wieku przypadła do gustu nie tylko królowej Małgorzacie. Pizzę dla królowej przygotował najlepszy neapolitański pizzaiolo – Rafael Esposito. Powstały trzy rodzaje pizzy, każda z innymi dodatkami. Królowa wyróżniła smak tylko jednej – na wierzchu wybranej przez nią pizzy znajdowały się tylko pomidory, mozzarella i bazylia. Od tamtego wieczoru pizza w trzech kolorach nosi imię królowej.

Jaką pizzę można zjeść w polskich restauracjach?

Oczywiście w dobrych restauracjach możemy liczyć na to, że pizzaiolo przygotuje dla nas wspomniane wyżej rodzaje pizzy. Pizza z małą ilością dodatków na wierzchu rzadko jednak przypada nam do gustu – wolimy, gdy dodatków jest więcej. Chętnie zamawiamy pizzę hawajską. Najważniejsze składniki na wierzchu pizzy hawajskiej to ananasy, oprócz nich na spodzie pizzy układana jest także szynka. Pomysłowość kucharzy przygotowujących pizzę w polskich restauracjach nie zna granic. Bardzo często układają więc na spodzie ciasta kiełbasę, pieczarki, paprykę. Taka bogata wersja pizzy większości z nas smakuje o wiele bardziej niż ta, która ma tylko 3-4 składniki. Im jednak na spodzie jest więcej dodatków, tym powinien on być grubszy. Idealna pizza powinna zostać upieczona w piecu opalanym drewnem. Jeśli jednak zostanie przygotowana ze świeżych składników, będzie smaczna także z elektrycznego pieca.a

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku