Na cukrzycę choruje coraz więcej osób. Diabetycy, którzy chorują od lat, mogą odczuwać niepożądane skutki choroby: skłonność do infekcji, pogorszenie pracy nerek, ranki na stopach. W jaki sposób osoby chore na cukrzycę, mogą sobie pomóc?

Pogorszenie pracy nerek

Zdarza się, gdy cukrzyca nie jest zbyt dobrze kontrolowana. Efektem może być nefropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie znajdujących się w nerkach naczyń krwionośnych. Nefropatia przez długi czas nie daje żadnych objawów, diabetycy powinni pamiętać, aby raz w roku wykonać badanie moczu na obecność albumin. Należy oznaczać także kreatyninę. Pojawienie się w moczu albumin to sygnał, że rozwija się nefropatia. Postęp choroby może zostać zatrzymany, gdy zostanie wcześnie wykryta – stąd konieczność regularnych badań. Przyczyną nefropatii może być nie tylko zbyt wysoki poziom cukru, ale także nadciśnienie. Koniecznie je także trzeba leczyć. Pomocna jest także dieta, w której należy ograniczyć ilość białka. Zaleca się rezygnację ze wszystkich gatunków mięs. Koniecznie trzeba też zrezygnować z soli.

Ranki na stopach

U osób, które długo chorują na cukrzycę, bardzo często dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego, słabnie czucie w stopach. W takiej sytuacji nawet drobne zranienie, może skończyć się zakażeniem. Dlatego (z uwagi na brak czucia) koniecznie należy wieczorem dokładnie oglądać stopy. Diabetycy muszą pamiętać o dokładnym wycieraniu stóp, szczególnie między palcami. Paznokcie nie mogą być obcięte zbyt krótko.

Pogorszenie wzroku

Podniesiony poziom cukru we krwi niekorzystnie wpływa na naczynka, które odżywiają siatkówkę oka. Retinopatię cukrzycową można wykryć bardzo wcześnie. Sygnałem, który powinien zaalarmować osoby chore na cukrzycę, jest słabsze widzenie o zmierzchu. Często pierwsze badanie dna oka (wykrywa retinopatię cukrzycową) jest zlecane natychmiast po zdiagnozowaniu cukrzycy. Gdy nie ma zmian, kolejne wykonuje się za rok. W przypadku rozwiniętej retinopatii stosuje się leczenie, w tym zabiegi laserowe.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku