Chociaż określenie obozy młodzieżowe może się trochę źle kojarzyć, bo zwłaszcza w ostatnim czasie samo słowo obozy ma w naszym kraju bardzo złe konotacje, obozy młodzieżowe same w sobie to znakomity pomysł dla młodych ludzi naspędzanie wakacji.

Cała idea polega na wysłaniu grupy młodych ludzi w określone miejsce, w kraju lub za granicą, gdzie będą robili różne ciekawe rzeczy.

Grupy wiekowe

Trzeba zaznaczyć, że obozy młodzieżowe to bardzo bezpieczne wyjazdy, ponieważ organizowane są przez dokładnie sprawdzone firmy zatrudniające wysoko wykwalifikowane osoby. Kluczem do sukcesu i bezpieczeństwa jest tutaj jednak przede wszystkim podział na grupy wiekowe. Jest on bardzo prosty i polega na tym, że młodzież dzielona jest na grupy z tego samego lub podobnego rocznika. Jest to rozwiązanie bardzo sensowne, ponieważ dzieci w różnym wieku potrzebują wsparcia opiekunów na innym poziomie. Muszą być inaczej doglądane, inaczej motywowane i inaczej wspierane. Dynamika interakcji w ramach grupy wiekowej też przebiega znacznie lepiej, jeśli jest ona w miarę homogeniczna. To wszystko ma swoje odbicie również w typowej aktywności osób na obozie młodzieżowym.

Co się tam robi?

Wszystkie obozy młodzieżowe posiadają jakiś swój motyw przewodni. Zdecydowanie najpopularniejsze są obozy sportowe, które zorganizować jest łatwo i które zajmują bez problemu cały czas swoim uczestnikom. Młodzi ludzie dostają boisko, piłki i jezioro, dzięki czemu sami sobie mogą organizować czas, chociaż oczywiście wszystko odbywa się pod czujnym okiem opiekunów. Nikt nie jest puszczany w samopas.

W ostatnich latach ogromnie popularne są obozy językowe polegające na wyjazdach do innych krajów, gdzie dzieci oraz zwłaszcza młodzież starsza ma okazje zobaczyć z pierwszej ręki inna kulturę, zatopić się w niej i przy okazji uczyć się w praktyce języka obcego. Jest to wyjątkowo efektywna metoda nauki języka. Nie jest to oczywiście wyjazd typowo szkolny, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by języka uczyć się na plaży pod palmami.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku