Kilka słów o osteoporozie

Ryzyko zachorowania na osteoporozę rośnie wraz z wiekiem. Warto chorobę tę poznać bliżej, aby wiedzieć co można zrobić, aby na długie lata mieć mocne kości.

Chorują nie tylko kobiety

Osteoporoza występuje u kobiet i mężczyzn. W przypadku kobiet proces rzeszotnienia kości zaczyna się około 45 r. życia, a więc w okresie, gdy kobiety zbliżają się do menopauzy. Naturalną ochroną przed osteoporozą są bowiem estrogeny, przed menopauzą ich poziom zaczyna spadać. Mężczyźni zaczynają chorować na osteoporozę później. Warto wiedzieć, że choroba ta zagraża także dzieciom. Ich dieta powinna być bogata w wapń i fosfor.

Co przyspiesza rozwój choroby?

Bardzo niekorzystne jest picie kilku filiżanek kawy dziennie. Zawarta w niej kofeina wypłukuje z organizmu wapń. Także palenie papierosów odbija się niekorzystnie na kościach. Zawarty w dymie papierosowym kadm, osłabia kości. Warto pamiętać, że kobiety, które palą papierosy najczęściej mają ostatnią miesiączkę wcześniej niż ich niepalące koleżanki. Stąd też bardziej zagrożone chorobą są palaczki. Na rozwój choroby bardziej narażone są także kobiety, których masa ciała nie przekracza 50 kilogramów. Mają one mniejszą gęstość wyjściową kości. Do tego warto wiedzieć, że proces wytwarzania estrogenów przebiega w tkance tłuszczowej.

Czy chorobie można zapobiec?

Ryzyko zachorowania na osteoporozę jest mniejsze, gdy dbamy o dietę bogatą w wapń i fosfor. Do tego pamiętajmy, że wapń lepiej się wchłania, gdy nie brakuje nam witaminy D. Na stan kości korzystanie wpływa również wysiłek fizyczny. Wskazane są marsze, pływanie, jazda na rowerze. Wykonywane systematycznie ćwiczenia nie tylko opóźniają proces zanikania masy kostnej, ale także wzmacniają mięśnie, które podtrzymują szkielet.

Osteoporoza jest chorobą przebiegającą w utajeniu. Można ją wykryć podczas densytometrii. Czasem badanie to zlecane jest po złamaniu. Ale należy wykonywać je profilaktycznie. Po raz pierwszy kobiety powinny je wykonać około 50 r. życia, panowie dziesięć lat później. Kobiety z grupy ryzyka już po 40 r. życia.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku