Jaki sejf wybrać do domu?

Jaki sejf wybrać do domu?Generalnie zadaniem sejfu jest ochrona zdeponowanych w nim przedmiotów. Z pozoru sprawa wydaje się więc prosta. Jednak od tego co deponujemy w sejfie będzie już zależało jakiego powinniśmy dokonać wyboru – sejfy antywłamaniowe czy sejfy ognioodporne? Każda z kategorii spełnia nieco inne funkcje i żeby wybór nas satysfakcjonował trzeba zanalizować nasze potrzeby oraz zastanowić się nad tym jakie przedmioty będziemy przechowywać w sejfie.

Co mamy do dyspozycji?

Sejfy możemy podzielić w zależności od tego przed jakimi ryzykami chronią zdeponowany w nich majątek na trzy kategorie. Wyróżniamy więc sejfy antywłamaniowe, sejfy ognioodporne oraz sejfy spełniające obie powyższe funkcje. W przypadku sejfów, w których przechowujemy wartościowe przedmioty jak gotówka czy biżuteria wystarczy nam zwykle sejf antywłamaniowy, ponieważ to właśnie przed ryzykiem kradzieży chcemy ochronić te wartościowe przedmioty. Zupełnie inaczej sprawa się ma z dokumentami oraz przedmiotami o wartości sentymentalnej czy też nośnikami danych. Same w sobie nie posiadają one znaczniej wartości, ale dopiero w sytuacji ich całkowitego zniszczenia na przykład w wyniku pożaru straty będą bardziej odczuwalne. W tym ostatnim wypadku lepiej sprawdzają się sejfy ognioodporne lub łączące w sobie funkcje antywłamaniową z funkcją ochrony przed pożarem oraz zalaniem w wyniku akcji gaśniczej. Jeśli chcemy ubezpieczyć deponowane w sejfie przedmioty należy koniecznie sprawdzić jakie wymagania w tym zakresie stawiają towarzystwa ubezpieczeniowe. Zwykle w ogólnym warunkach ubezpieczenia ubezpieczyciel określa klasę odporności ogniowej i w tym wypadku najlepiej sprawdzą się sejfy łączące w sobie obie funkcje – antywłamaniową i ognioodporną.

Kiedy wybrać sejf ognioodporny

Jeśli planujemy przechowywać dokumenty, nośniki danych oraz papiery wartościowe najlepiej sprawdzą się sejfy ognioodporne. Co prawda naturalnym wyborem byłoby postawienie na sejf spełniający obie funkcje, ale warto przy wyborze pamiętać o jednym. Sejfy łączące obie funkcje są drogie, a poza tym połączenie obu funkcji powoduje, że sejfy tego typu są mniej odporne na włamanie czy ogień niż ich dedykowane dla tych ryzyk odpowiedniki. Takie sejfy znajdziesz na stronie https://www.saffort.pl/sejfy-ognioodporne

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku