Choć na rynku pojawiły się kominy stalowe, to wciąż chętnie stawiamy na kominy ceramiczne. Dlaczego? Jakie są ich zalety? Co należy wiedzieć o kominach ceramicznych?

Korzyści kominów ceramicznych

Do najistotniejszych zalet, które wynikają z wyboru kominów ceramicznych należą:

– spora zdolność do akumulowania ciepła – ma to duże znaczenie w odniesieniu zwłaszcza do kominków

– trwałość na długie lata – kominy ceramiczne są niezwykle trwałe i stabilne

– ogromna odporność na zróżnicowane, zmieniające się temperatury

– duży wybór elementów ceramicznych do budowy kominów

– możliwość odprowadzania spalin z różnego typu kotłów (np. olejowych, gazowych)

– istnienie systemów powietrzno-spalinowych, pozwalających na urządzenie kominów posiadających jeden bądź kilka kanałów powietrznych

– znikoma rozszerzalność cieplna

Jak widać, korzyści wynikających z postawienia na kominy ceramiczne jest naprawdę wiele. Jedną z najbardziej przemawiających za ich wyborem jest trwałość na dziesięciolecia. To niezwykle ważne w przypadku wyboru tak istotnego produktu. Dobrze też mieć świadomość tego, że gwarancja na kominy ceramiczne jest możliwa nawet na trzydzieści lat.

Czym są kominy ceramiczne?

Kominy ceramiczne znakomicie sprawdzają się w domach posiadających wentylację grawitacyjną oraz tych, które mają kominki, piece, kotły. Różne rodzaje kominów można zbudować z ceramiki. Ceramika to wyroby, które są utrzymywane dzięki wypaleniu właściwie przygotowanej oraz wysuszonej gliny. Ceramiczne przewody kominowe często składają się z szamotu i krzemionki. Szamot jest typem materiału, który otrzymuje się dzięki zmieleniu oraz spieczeniu wypalonej ogniotrwałej gliny. Kamionka zaś jest wyrobem ceramicznym, który otrzymywany jest z glin z dodatkami szamotu. Są one znakomitej jakości, świetnie znoszą wysoką temperaturę, w odpowiedni sposób gromadzą ciepło, a kamionka wyróżnia się także brakiem wrażliwości na działanie kwasów. Z tych powodów tego rodzaju systemy kominowe najbardziej poleca się do pieców kaflowych, kotłów olejowych i gazowych oraz do kotłów na paliwa stałe.

Więcej na http://www.systemykominowe.pl/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku