Dlaczego mam słabe paznokcie?

Na wygląd paznokci wpływa sposób odżywiania się i ich właściwa pielęgnacja. Czego najbardziej nie lubią nasze paznokcie? W jaki sposób o nie dbać, aby były zdrowe i mocne?

Czego nie lubią paznokcie?

Paznokcie nie lubią, gdy skracamy je przy pomocy cążek lub nożyczek. To narzędzia, które powodują rozwarstwienie się płytki paznokciowej. Płytka rozwarstwia się także wtedy, gdy opiłowujemy paznokcie metalowym pilniczkiem. Paznokcie nie lubią także, gdy nakładamy na nie tipsy lub żelowe paznokcie. Szkodzi im długie moczenie w wodzie z dodatkiem detergentów oraz używanie zmywacza do lakieru zawierającego aceton. Niekorzystnie na ich wyglądzie odbija się także dieta uboga w witaminy i sole mineralne.

Wzmacniamy paznokcie od zewnątrz

Składniki odżywcze można dostarczyć paznokciom od zewnątrz. W płytkę paznokciową można wcierać oliwę z oliwek lub specjalny olejek do paznokci. Warto je także kąpać w oliwie z oliwek (podgrzewamy ją i dodajemy kilka kropli soku z cytryny) lub w wodzie, w której rozpuściliśmy żelatynę. Pomocne jest także wcieranie olejku rycynowego. W aptekach dostępna jest witamina A+E. Ma płynną postać, zwartość kapsułki można wycisnąć i wetrzeć zarówno w skórki, jak i płytki paznokciowe.

Wzmacniamy paznokcie od wewnątrz

W przypadku bardzo osłabionych paznokci odżywianie od zewnątrz najczęściej nie pomaga. Potrzebują dodatkowego odżywiania, tym razem od wewnątrz. Tabletki łykamy, gdy brakuje nam witamin i soli mineralnych. Najczęściej to skutek tego, że nasza dieta jest mało urozmaicona. W składzie tabletek albo kapsułek znajdują się składniki, których paznokcie potrzebują najbardziej. Jest to nie tylko witamina A i E, ale także cynk, krzem, selen i żelazo. Zażywane na problemy z paznokciami suplementy diety poprawią także kondycję włosów i skóry. Zła dieta odbija się bowiem także na nich. Oczywiście zdrowe odżywianie się jest warunkiem koniecznym, inaczej kuracja nie ma szans zakończyć się pozytywnym efektem. Suplementy na paznokcie to tylko wsparcie dodatkowe.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku