Kobieta ciężarna a pasy bezpieczeństwa

Kobieta, która spodziewa się dziecka, nie musi rezygnować z prowadzenia samochodu. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, a przyszłej mamie nic nie dolega, nie ma przeciwwskazań do kierowania autem. Kobieta będąca w ciąży siadając za kierownicę powinna pamiętać o kilku rzeczach – przede wszystkim o odpowiednim zapięciu pasów bezpieczeństwa, zaplanowaniu trasy i zachowaniu ostrożności.

Co prawda polskie prawo zezwala kobietom będącym w widocznej ciąży na jazdę bez pasów (mówi o tym kodeks drogowy, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Przyszłe mamy nie powinny rezygnować z zapinania pasów bezpieczeństwa, ponieważ korzystanie z nich znacznie zwiększa szanse przeżycia zarówno matki jak i dziecka w razie wypadku – podkreśla Agnieszka Kaźmierczak z serwisu Yanosik.pl, pomagającego w planowaniu trasy i informującego o utrudnieniach w ruchu m.in. za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Gdy dojdzie do zderzenia, pasażer jest wyrzucany do przodu z siłą nawet kilku ton

Dzięki pasom kobieta uniknie się więc nie tylko wypadnięcia przez przednią szybę, ale też gwałtownego przygniecenia brzucha do kierownicy. Warunkiem jest jednak prawidłowe zapięcie pasów. Źle zapięte pasy przyciskają brzuch i miednicę, a to może okazać się fatalne w skutkach w razie zderzenia. Może dojść do przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska czy pęknięcia czaszki dziecka. Podobnie może się skończyć wypadek, gdy pasażerowie mają niezapięte pasy. Jak więc prawidłowo zapiąć pasy? Specjaliści z Volvo, którzy przeprowadzali badania z wykorzystaniem wirtualnego manekina kobiety w ciąży, przygotowali zbiór porad. Ich zdaniem przyszła mama wsiadając do samochodu powinna postąpić w następujący sposób:
1. Zdjąć obszerne ubrania, aby pas mógł być umieszczony jak najbliżej ciała.
2. Odpowiednio ustawić siedzenie, aby wygodnie sięgać do pedałów, a jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą. Plecy powinny przywierać mocno do siedzenia, a ramiona być wyprostowane.
3. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, zapiąć go i dociągnąć. Upewnić się, że nie biegnie na wysokości brzucha, lecz leży jak najbardziej płasko pod nim.
4. Przeciągnąć pas piersiowy pomiędzy piersiami aż do boku brzucha, a następnie dociągnąć.
5. Nigdy nie wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy – może mieć to fatalne skutki zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

Można także zapatrzyć się w specjalne adaptery na pasy dla ciężarnych

Ważne, aby pasy bezpieczeństwa przytrzymywały pasażera na wysokości miejsc, które są najmniej narażone na urazy – na przykład górnej części tułowia i miednicy. Wtedy chronione są bardziej wrażliwe części ciała, takie jak brzuch, w którym znajduje się płód. Badania przeprowadzone z udziałem wirtualnego manekina w ciąży dowodzą, że poduszka powietrzna kierowcy stanowi ochronę zarówno dla matki, jak i płodu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku