O serwisie YouTube

Jednym z serwisów internetowych, który cieszy się ogromną popularnością wśród internautów jest YouTube. Serwis umożliwia dzielenie się z innymi użytkownikami swoimi filmami.

Historia serwisu

Serwis zaistniał w sieci 12 lat temu, 15 lutego 2005 roku (dzień, w którym domena została zarejestrowana). Oficjalną premierę serwis miał kilka miesięcy później. Założyli go: Chad Hurley, Steve Chen, Jawed Karim. Jawed Karim był pierwszą osobą, która na YouTube zamieściła film. Mimo że upłynęło od tego czasu 12 lat wciąż można go obejrzeć. Serwis YouTube jest własnością amerykańskiego przedsiębiorstwa Google.

Kto może zamieszczać filmy w serwisie?

Autorami większości filmów zamieszczonych w serwisie są osoby prywatne. Materiały wideo zamieszczają w nim także przedsiębiorstwa, firmy producenckie, instytucje, profesjonalni twórcy, organizacje. Serwis umożliwia więc zamieszczanie filmów nakręconych przez wszystkich użytkowników sieci.

Jak można korzystać z serwisu?

Można w nim zamieszczać filmy, ale też można je wyłącznie oglądać. Osoby, które chcą je tylko obejrzeć nie muszą w serwisie się rejestrować. Zarejestrować muszą się tylko te osoby, które chcą umieszczać w serwisie swoje materiały wideo. Liczba materiałów, które można umieścić w serwisie jest nieograniczona. Nie mogą one jednak zawierać treści uznanych za niedozwolone. Nie mogą one propagować nienawiści, zawierać treści pornograficznych, zniesławiać innych. Filmy można zamieszczać bez żadnych opłat.

Technologie wykorzystywane przez serwis

Serwis YouTube wykorzystuje technologię HTML5 i FLV. Dzięki zastosowaniu technologii HTML5 nie jest konieczne instalowanie wtyczek, które umożliwiałyby oglądanie zamieszczonych w serwisie materiałów video.

Serwis YouTube zawiera ogromną ilość materiałów video. Może także poszczycić się ogromną liczbą użytkowników. Serwis ma 54 wersje językowe. Wśród nich jest także wersja polska. Niektóre z filmów zamieszczonych w serwisie mają mnóstwo odsłon. Są wśród nich rekordziści, którzy zanotowali miliard wyświetleń.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku