Atopowe zapalenie skóry – najważniejsze informacje

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to choroba skórna, która dotyka osoby w różnym wieku, począwszy od niemowląt, a na dorosłych skończywszy. Przyczyną schorzenia są zaburzenia pracy układu immunologicznego. AZS często występuje jednocześnie z alergiami pokarmowymi, astmą oraz katarem siennym.


Czynniki wpływające na rozwój choroby mogą być różne, na chwilę obecną nie ma także możliwości na całkowite wyleczenie, jednym rozwiązaniem jest łagodzenie objawów, w szczególności uporczywego świądu oraz suchości skóry.

AZS – przyczyny

Czynniki wpływające na rozwój choroby mogą być różne, do najważniejszych należą geny odpowiadające za predyspozycje do występowania reakcji alergicznych, nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz czynniki środowiskowe, czyli alergeny.
Według najnowszych badań przyczyną AZS są zaburzenia bariery ochronnej naskórka, problem ten pojawia się już w momencie narodzin i – co ważniejsze – dotyczy całej skóry, nie tylko miejsc, w których pojawia się wysypka oraz świąd.
Główną przyczyną nieprawidłowej ochrony naskórka jest nieprawidłowe działanie filagryny, czyli białka, które odpowiada za funkcjonowanie barriery ochronnej naskórka u osób zdrowych.

W przypadku osób chorych na atopowe zapalenie skóry występuje mutacja genu odpowiedzialnego za „zakodowanie” filagryny w organizmie, czego efektem jest skłonność do chorób skórnych oraz alergicznych.

Konsekwencją zaburzeń działania filagryny może być zmniejszenie naturalnego nawilżenia skóry, zwiększenie pH skóry, a także zaburzenia w warstwie lipidowej naskórka.

Higiena

Istnieje także teoria, że przyczyną choroby może być nadmierna higiena, nie mniej jednak większość naukowców dowodzi, że jest to dolegliwość dziedziczna, powodowana przez ten sam gen. Należy jednak pamiętać, że dziedziczyć można wyłącznie skłonność do atopii lub alergii o podłożu genetycznym, oprócz atopowego zapalenia skóry może to być również astma lub katar sienny.
Pierwszym symptomem AZS jest uciążliwe swędzenie skóry, utrudniające wykonywanie codziennych czynności oraz odpowiednią koncentrację. Następnie skóra staje się sucha, a w miejscach objętych chorobą pojawiają się niewielkie grudki, wypełnione brunatnym płynem – w przypadku rozdrapywania kros mogą pojawić się trudne w leczeniu rany.

Na chwilę obecną nie ma leku, który skutecznie wyleczy atopowe zapalenie skóry, osoby chore mogą stosować wyłącznie preparaty, które złagodzą dolegliwości i umożliwią w miarę normalne funkcjonowanie, takie jak emolienty. Na ten temat więcej przeczytać można tu:

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku