Mushkin

Zrozumienie sieciowych podstaw

Zrozumienie sieciowych podstaw

W bezpiecznym korzystaniu z sieci bardzo ważne jest zrozumienie podstaw – fundamentów racjonalnego postępowania w środowisku sieciowym. Pierwsze z nich dotyczy naturalnie haseł – powinny różnić się na każdym portalu i w każdej aplikacji, powinny składać się przynajmniej z ośmiu, a najlepiej minimum dwunastu znaków.

Hasła warto regularnie zmieniać i nie wolno zapisywać ich na komputerze w pliku – podobnie jak nie powinno się przy kartach kredytowych trzymać kartki z numerami PIN. Ale zasad dotyczących bezpiecznego poruszania się w sieci jest zdecydowanie więcej.

Niezbędne kroki

Praktycznie każde użytkowanie komputera powinno rozpocząć się od zainstalowania wszystkich aktualizacji i poprawek systemowych oraz prawidłowego skonfigurowania punktu dostępowego do sieci. Zainstalowanie i ustawienie programu antywirusowego oraz zapory typu firewall to kolejny niezbędny do wykonania krok – może on przysporzyć nieco problemów amatorom, ale w sieci nie brakuje for i poradników odnośnie prawidłowej instalacji tych programów. Ostatecznie jednak największy wpływ na zachowanie bezpieczeństwa w sieci ma sam użytkownik, który widząc komunikaty bezpieczeństwa odnoszące się do certyfikatów ssl albo wykrytych przez program antywirusowy zmian w plikach, może podjąć niewłaściwe decyzje i wykonać złe kroki. Dlatego podstawą użytkowania komputera powinno być zrozumienie takich podstaw, jak certyfikaty ssl czy trojany albo ciasteczka.

Warunki prywatności

Wszystkie te definicje odnoszą się do sfery zachowania informacji o użytkowniku sieci w odpowiednich warunkach prywatności – brak zrozumienia, co stoi za certyfikatami ssl może skutecznie utrudniać korzystanie z sieci na co dzień. Inne kroki powinien bowiem podjąć użytkownik czytający jedynie plotki na blogu pozbawionym aktualnych podpisów pod certyfikatami ssl, a inaczej zachować powinien się klient bankowości elektronicznej na widok komunikatu o niezgodności nowej wersji certyfikatu z danymi zapisanymi w przeglądarce. Bez ten wiedzy użytkownik nawet posiadający odpowiednie oprogramowanie, może podejmować złe działania.

Podobne wpisy:

Leave a Comment