Zjawisko przemocy w Internecie

Mówiąc o Internecie najczęściej skupiamy się na jego zaletach. Zapominamy, że wiążą się z nim także pewne zagrożenia. Stosunkowo nowym zjawiskiem jest cyberprzemoc.

Nękanie w sieci – cyberbullying

Terminem cyberprzemocy określa się agresję elektroniczną, która polega na tym, iż do nękania innych stosuje się możliwości, które daje Internet. Przemoc z wykorzystaniem sieci internetowej może oznaczać wyśmiewanie, zastraszanie, prześladowanie. Można ją stosować wykorzystując fora dyskusyjne, wiadomości e-mail, serwisy społecznościowe. Pierwsze akty ceber przemocy miały miejsce na przełomie XX i XXI stulecia.

Formy cyberprzemocy

Cyberprzemoc może przyjąć formę zamieszczania w Internecie zdjęć lub instalowania filmów z wizerunkiem ofiary, zamieszczania gróźb lub obraźliwych komentarzy na portalach społecznościowych. Groźby lub obraźliwe komentarze mogą być wysyłane także w listach elektronicznych. Inną formą cyberprzemocy mogą być także e-maile rozsyłane do znajomych lub pracodawców z kompromitującymi wiadomościami.

Czy można bronić się przed cyberprzemocą?

W 2011 roku wprowadzono do Kodeksu Karnego poprawkę dzięki, której możliwe jest karanie osób, które wobec innych stosują cyberprzemoc. Osoba, która stała się ofiarą nękania, czy prześladowania sieci powinna gromadzić dowody przestępstwa. Powinna zrobić wydruki stron, na których zostały zamieszczone obrażające ją wpisy, zapisać i wydrukować otrzymane e-maile. Z zebranymi dowodami należy zgłosić się na policji lub w prokuraturze. Nękanie z wykorzystaniem Internetu (także telefonów komórkowych) jest przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia. Osoby wykorzystujące Internet/ telefon do prześladowania innych nie są więc bezkarni. Ofiara nękania ma prawo złożyć wniosek o ściganie tego przestępstwa, a winni zostaną ukarani.

Cyberprzemoc to zjawisko bardzo groźne. Konsekwencje ponoszone przez ofiarę to nie tylko utrata dobrego imienia, ale często także problemy natury zdrowotnej. Nierzadko ofiary przemocy mają tendencje samobójcze.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku