Na pyłki roślin czy zarodniki grzybów są uczulone nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Jakie rośliny uczulają najczęściej? Jakie są objawy alergii na grzyby i pleśnie?

W Polsce alergia na pyłki roślin jest sezonowa. Osoby uczulone na pyłki roślin mogą uskarżać się na katar sienny czy łzawienie oczu już w połowie lutego. Objawy uczulenia mogą utrzymywać się aż do września, gdy kończą kwitnąć chwasty. Gdy objawy uczulenia pojawią się od września do lutego, to są skutkiem zjedzenia miodu, stosowania kuracji produktami pszczelimi lub kontaktu z sianem.

Pyłki traw

To one są najczęstszą przyczyną alergii. Dużo pyłków powstaje na nizinnych łąkach, na glebach górskich, które są ubogie traw rośnie mniej, a więc także pyłków jest mniej. Okres kwitnienia trwa zaczyna się na przełomie kwietnia i maja, kończy się latem. Najczęściej uczulenie wywołują: żyto, rajgras wyniosły, kostrzewa czerwona, tomka wonna, mietlica pospolita, wyczyniec łąkowy.

Pyłki drzew

Zaczynają pylić na długo przed trawami. Pierwsza rozpoczyna pylenie leszczyna, nie przeszkadza jej w tym nawet temperatura poniżej zera. Drzewa uczulają aż do początku lata. Najczęściej alergie wywołuje pylenie (poza leszczyną) brzóz i olch. Rzadziej zdarza się uczulenie na pyłki wierzby, buku, dębu, jesionu czy topoli.

Pyłki chwastów

Objawy uczulenia na chwasty mogą pojawić się w maju, gdy już wtedy kwitną pierwsze z nich. Kwitnie chwasty kończą we wrześniu. Najdłużej w powietrzu unoszą się pyłki zwykłego szczawiu; kwitnie on od wczesnego lata do późnej jesieni. Bardzo często uczula pokrzywa, babka zwyczajna, komosa.

Zarodniki pleśni i grzybów

Mogą uczulać przez cały rok, gdyż obecne mogą być nie tylko na dworze, ale także w źle wentylowanych i wilgotnych mieszkaniach. Zarodniki pleśni i grzybów wywołują uczulenie, którego objawem jest przede wszystkim zapalenie śluzówek nosa. Sporadycznie są one powodem astmy. Uwaga! Osoby uczulone na grzyby pleśniowe mogą być uczulone na penicylinę! W ich jadłospisie nie powinno być sosu sojowego, serów pleśniowych, suszonych owoców.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku