Wyhodowano struny głosowe

Jedną z bardzo prężnie rozwijających się dziedzin medycyny jest medycyna regeneracyjna. Jest to dziedzina interdyscyplinarna, która łączy między innymi biologię molekularną, inżynierię tkankową z medycyną. Dzięki medycynie regeneracyjnej udaje się – na razie bardzo powoli – pozyskiwać przeszczepów narządy, które zostały wyhodowane w laboratoriach. Możliwe stanie się więc regenerowanie zniszczonych tkanek bezpośrednio w organizmie pacjenta. Skóra była pierwszą tkanką otrzymaną w laboratorium. Niedawno udało się naukowcom wyhodować w laboratorium struny głosowe.

Jak wyglądał proces?

Do hodowli strun głosowych zostały wykorzystane komórki pobrane od 5 dawców. Wśród nich były 4 osoby po operacji usunięcia krtani. Piątym dawcą była osoba zmarła. Pobrane tkanki hodowano następnie przez 14 dni w laboratorium. Po tym czasie naukowcy otrzymali 170 strun głosowych. Każda z nich miała grubość 1 milimetra i długość mniej więcej 16 milimetrów. Narząd, który naukowcom udało się wyhodować został przetestowany na psach, gdyż dźwięki jakie są wydawane przez zwierzęta najlepiej odpowiadają dźwiękom, które wydają izolowane ludzkie struny głosowe  Oczywiście był to dopiero pierwszy krok ku temu, aby w przyszłości możliwe stało się hodowanie strun głosowych, które będą w stu procentach funkcjonalne. Dzięki temu, że nadal prowadzone są nad hodowlą strun głosowych, możemy mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości możliwe staną się przeszczepy strun głosowych.

Dlaczego hodowla tkanek jest taka ważna?

Niektóre tkanki ludzkiego organizmu są w stanie z trudem regenerować się przez całe życie. Przy rozległych uszkodzeniach na przykład wątroby konieczny staje się przeszczep. Pozyskanie organów do przeszczepu jest bardzo trudne, do tego po pacjenci po przeszczepach muszą przyjmować immunosupresanty, które niosą ze sobą skutki uboczne. Przeszczepianie własnych tkanek i komórek pacjenta – tym głównie zajmuje się medycyna regeneracyjna – mogłoby rozwiązać mnóstwo problemów związanych z transplantacjami.

Zainteresował Cię ten tekst? Zobacz więcej na https://www.naukaratujezycie.pl/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku