Mushkin

Sprawca wypadku ucieka – możliwe obywatelskie zatrzymanie

Sprawca wypadku ucieka - możliwe obywatelskie zatrzymanie

Jak zachować się, gdy widzimy, że sprawca wypadku próbuje uciec z miejsca zdarzenia? W przepisach istnieje pojęcie zatrzymania obywatelskiego. Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie, aby w takiej sytuacji nie narażać życia i zdrowia własnego oraz innych osób.

Jeśli sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, nie czyni tego przypadkowo. Niewielki odsetek osób postępuje w ten sposób na skutek szoku. Zdecydowana większość ma powód by się oddalić – np. jest pod wpływem alkoholu.

Jeśli zachowanie sprawcy budzi niepokój, lepiej zrezygnować próby zatrzymania

Znacznie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zapisanie, jak największej liczby szczegółów, marki, modelu, koloru, numeru rejestracyjnego pojazdu oraz rysopisu sprawcy. Te informacje, wraz z określeniem kierunku, w którym oddalił się sprawca powinniśmy przekazać policji. Powinniśmy także reagować wówczas, gdy widzimy, że jeden z kierujących, uczestniczących nawet w drobnej kolizji znajduje się pod wpływem alkoholu. Tylko w ten sposób, przy społecznej dezaprobacie, możemy ograniczyć liczbę pijanych kierowców. Oświadczenia uczestników kolizji.

Wypadek

Częstym zdarzeniami na drogach są stłuczki, w których samochody ulegają lekkim uszkodzeniom. Prawo dopuszcza w takich sytuacjach wymianę oświadczeń pomiędzy kierującymi i świadkowie nie zawsze są potrzebni. Jeżeli ktoś zwróci się do nas z prośbą o to, abyśmy wystąpili w roli świadka, nie powinniśmy odmawiać. Jeśli na naszych oczach dochodzi do stłuczki na przykład na parkingu przed marketem, a sprawca zamierza odjechać, również powinniśmy zapisać numer rejestracyjny pojazdu i przekazać go poszkodowanemu. Zdarzenia drogowe podlegają ściganiu z urzędu, nawet, jeśli nie ma ofiar śmiertelnych. Nie powinniśmy obawiać się jednak, że po przyjeździe funkcjonariuszy będziemy poddani wielogodzinnym procedurom. Jeżeli mamy zaplanowane spotkanie, spieszymy się do pracy, policjanci w takich sytuacjach wykazują się zrozumieniem. Po okazaniu dokumentów i przedstawieniu ogólnego przebiegu zdarzeń możemy poprosić o złożenie szczegółowych wyjaśnień w innym terminie.

Podobne wpisy:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *