Pizza to bardzo popularne danie kuchni włoskiej, które jest chętnie spożywane w różnych miejscach na świecie. Także i Polacy gustują w tym pysznym, drożdżowym placku z dodatkami – zajadamy się nim w różnych sytuacjach. Dla wielu osób spotkanie z przyjaciółmi nie może się obyć właśnie bez pizzy – są i tacy, którzy zawsze ją zamawiają gdy zapraszają do domu gości. Oczywiście, pizzę można przygotować samodzielnie w domu, ale nie ma się co łudzić, że wyjdzie taka jak w profesjonalnej pizzerii. Artykuł powstał jednak po to, by przybliżyć wszystkim fanom tego smakołyku podstawowe rodzaje pizzy. Jednak nie chodzi o te pod dziwnymi nazwami, które każdy lokal tego typu zawsze włącza do swojego menu i które często są wymyślone przez pracowników czy zarządzających lokalem. Będziemy opowiadać o tych uznanych za klasyczne – i znanych wszędzie!

Margherita – klasyka klasyki

Pizza Margherita jest zawsze w menu każdej pizzerii. To klasyczna pizza, która zawiera mało dodatków, ale dzięki temu jest nieco tańsza niż inne. Zresztą, Włosi uznają, że prawdziwa pizza powinna mieć jedynie 3 składniki, a przeładowane placki drożdżowe to raczej wina Amerykanów, którzy wprowadzili je u siebie właśnie w takiej wersji. Pizza Margherita zawiera sos pomidorowy, bazylię, oliwę oraz mozzarellę. Jej nazwa wzięła się od królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, której ta wersja pizzy została dedykowana (i która bardzo jej smakowała!).

Kształt i rodzaj ciasta

Typy pizzy wzięły się także od rodzajów ciasta, jakie zostaje w nich zastosowane, albo od kształtów, jakie pizza przybiera. I tak istnieje na przykład typ rzymski, który jest pizzą na grubym cieście, albo typ neapolitański, czyli z ciastem bardzo cienkim. Jest prostokątna pizza sycylijska i wiele innych, które podbiły serca tak wielu ludzi na całym świecie. Wystarczy zwrócić uwagę jak wiele pizzerii jest teraz w każdym mieście. Warto dla testu przejrzeć w internecie które pizze powtarzają się we wszystkich lokalach i w ogóle jak liczne te lokale są! Wpiszmy na przykład w okno wyszukiwarki hasła „pizza Katowice”, albo „Kraków” (w zależności od tego gdzie mieszkamy).

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku