Oleje dla zdrowia

Oleje roślinne dostarczają organizmowi cennych kwasów tłuszczowych. Są bogate w witaminy: A, D, E i K. Zawierają także substancje, które pomagają zwalczać chorobotwórcze bakterie i wolne rodniki. Każdego dnia w jadłospisie powinny znaleźć się łyżka oleju roślinnego.

Rzepakowy

Jest polecany przez dietetyków, pediatrów i kardiologów. Powinien znaleźć się w jadłospisie całej rodziny, można go zacząć dodawać do potraw dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Zawarte w nim sterole roślinne, kwasy ALA i LA należące do grupy omega-3 i omega-6 zmniejszają ryzyko zawału, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, są potrzebne do prawidłowego rozwoju dzieci.

Lniany

Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Wpływają one na obniżenie ciśnienia krwi, podwyższają też poziom dobrego cholesterolu. Działają dobroczynnie na serce. Zawarte w nim witaminy E i F oraz kwas alfalinolenowy hamują rozwój chorobotwórczych bakterii. Można go stosować tylko na zimno.

Słonecznikowy

Reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz przemianę materii. Łagodzi dolegliwości związane z chorobą wrzodową, osłania błonę śluzową żołądka. Najzdrowiej jest dodawać go do sałatek, nie nadaje się do smażenia.

Z pestek winogron

Zawiera dużą ilość witaminy K, która wpływa na prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Wzmacnia kruche naczynka krwionośne, odżywia również skórę. Najzdrowszy jest dodawany do warzyw i sałatek.

Z wiesiołka

Zawiera kwasy tłuszczowe z grupy omega. Wzmacnia układ odpornościowy, obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie, łagodzi także objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Oliwa z oliwek

Obniża poziom cholesterolu, trójglicerydów i ciśnienie krwi. W porównaniu jednak z olejem rzepakowym zawiera 10 razy mniej kwasów tłuszczowych omega-3. Najwięcej wartości odżywczych ma oliwa ekstra vergine.

Oleje roślinne nie tylko dostarczają organizmowi cennych dla niego składników. Dodane do warzyw ułatwiają przyswajanie witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Najwięcej odżywczych składników zawierają oleje tłoczone na zimno.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku