Mushkin

Niebezpieczne pliki

Niebezpieczne pliki

Niebezpieczne plikiNawet podczas instalacji wydawało by się zwyczajnego oprogramowania, programy antywirusowe mogą zgłosić komunikat, że dany program jest potencjalnie niebezpieczny dla użytkownika danego komputera. Może to wynikać z kilku powodów, czasem jest to wynik samej funkcjonalności programu, który działa w taki sposób, że antywirus może go pomylić ze szkodliwym oprogramowaniem.

Co w takiej sytuacji można było by zrobić? Otóż usuwanie od razu takiego pliku nie zawsze ma sens. Najczęściej jeśli program antywirusowy nie ma absolutnej pewności odnośnie tego czy jest to aby na pewno oprogramowanie niebezpieczne to o to co zrobić pyta oczywiście samego użytkownika.

Niebezpieczny plik

Użytkownik nie musi być też przy takiej decyzji pozostawiony sam sobie. Popularne programy są w stanie sprawdzić ilu posiadaczy tego programu stanęło już przed podobnym problemem. Użytkownik może więc zobaczyć ile osób zdecydowało się nawet pomimo ostrzeżeń na skorzystanie z takiego programowania. Jeśli jest to duża liczba to najprawdopodobniej i dla nas nie powinno być problemem użytkowanie takiego pliku. W przypadku gdy liczba użytkowników którzy zdecydują się na to aby z takiego programowania korzystać przekroczy pewien minimalny limit, to program może przestać wyświetlać owe komunikaty i potraktować dane oprogramowanie jako zaufane.

Firewall

Jeśli jednak taki komunikat zobaczymy, a nasza wiedza na temat programu którego dotyczy ów komunikat nie jest duża, to powinniśmy pomyśleć raczej o tym, aby sprawdzić w sieci informacje na temat konkretnego programu. Jeśli nadal nie pozwoli to na uzyskanie pewności co do tego czy takie oprogramowanie wgrać czy też może jednak lepiej nie, to powinniśmy pomyśleć o tym, aby zastosować odpowiednik, przy którym nasz firewall nie powinien już zgłaszać podobnych komunikatów. Oczywiście jeśli jest taka możliwość i można takowy odpowiednik bez większych problemów zainstalować sobie na swoim komputerze. Zawsze też można poddać taki podejrzany plik czy nawet program kwarantannie i poczekać na jej rezultaty.

Podobne wpisy:

Leave a Comment