Mushkin

Martwe pole i śmiertelne zagrożenie jakie ze sobą niesie

Martwe pole i śmiertelne zagrożenie jakie ze sobą niesie

Wielu pieszym brakuje wyobraźni. Wchodzą na jezdnię, nie bacząc na prędkość i wynikającą z niej drogę hamowania pojazdu czy martwe pole widzenia kierowcy. Aby zwrócić uwagę na te aspekty, mszczonowski dzielnicowy asp. szt. Sławomir Zieliński zorganizował happening pod hasłem „Bezpieczeństwo na drodze oczami kierowcy”.

Na teren boiska szkolnego przy szkole podstawowej w Mszczonowie wjechał samochód ciężarowy, do którego mógł wsiąść każdy chętny, zarówno dziecko, jak też osoba dorosła, aby zobaczyć jaką widoczność ma kierowca z tak dużego samochodu. Dopiero z takiej perspektywy można w pełni zrozumieć, jak niepieczne jest przechodzenie tuż obok ciężarówki. Ze swojego fotela kierowca nie jest w stanie w bezpośredni sposób dostrzec osób stojących nawet metr przed zderzakiem.

Musi on skorzystać z górnego lusterka panoramicznego

Jeżeli na nie nie spojrzy lub nie będzie w stanie po zmroku dojrzeć pieszego ubranego w ciemną odzież – nieszczęście gotowe. Aby młodzieżzy lepiej zobrazować problem wokół samochodu wytyczone zostały martwe strefy, czyli miejsca, w których kierujący nie widzi co się dzieje na drodze. Policjant podzielił się również z młodzieżą swoim zawodowym doświadczeniem dzięki, któremu mógł opowiedzieć o bezmyślnych zachowaniach pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Pieszym często brakuje wyobraźni i w sposób nieodpowiedzialny nagle wchodzą na jezdnię, nie zwracając uwagi na dłuższą drogę hamowania zestawu obciążonego kilkunastoma tonami ładunku.

Edukacja

Dodatkowo młodzież miała możliwość porozmawiania z kierowcą, który samochodem ciężarowym jeździ niemal codziennie. Sam przyznaje, że do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi nie tylko przez nadmierną prędkość, ale również przez uwagę pieszych skoncentrowaną na telefonach komórkowych, a nie na drodze. Inicjatorem spotkania był asp. szt. Sławomir Zieliński. Policjantowi nie straszna była listopadowa pogoda. Akcją „Bezpieczeństwo na drodze oczami kierowcy” mszczonowski dzielnicowy chciał uświadomić przede wszystkim młodemu pokoleniu jak wielkie znaczenie ma nierozważne zachowanie ludzi na drodze.

Podobne wpisy:

Leave a Comment