Małe dziecko i wizyta u dentysty

Wśród zaskakującą dużej liczby osób panuje przekonanie, że o zęby mleczne nie należy dbać tak bardzo, jak w przypadku zębów stałych, gdyż te pierwsze, tak czy siak, wypadną. Jest to poważny błąd, który może wpłynąć na cały rozwój zdrowia dziecka i jego przyszłe uzębienie.

Żeby mleczne mają olbrzymie znaczenie dla przyszłego rozwoju organizmu i powinny być traktowane równie poważnie, jak zęby stałe

Oznacza to, że na pytanie, kiedy z dzieckiem do dentysty należy pójść pierwszy raz, odpowiedź brzmi, jak tylko dziecko skończy drugi rok życia i będzie czas na zdiagnozowanie i szybkie wyleczenie pojawiających się problemów.

Zęby mleczne przygotowują miejsce dla zębów stałych i tym samym mają swój odpowiedni rytm, wzrostu oraz wypadania. Nie dbanie o mleczaki, powoduje ich wczesne wypadania, co może w perspektywie zahamować rozrost szczęki i żuchwy, a tym samym doprowadzić do powstania skomplikowanej wady, które wymaga specjalistycznego leczenia ortodontycznego. Należy mieć w pamięci, że zęby mleczne są wrażliwe i ze względu na niedostateczną mineralizację, podatne na szybkie psucie się. Zęby mleczne najczęściej atakowane są przez dwa rodzaje próchnicy: wczesną i okrężną. Równo trudne do wyleczenia, dlatego zęby mleczne muszą pozostawać od najwcześniejszych lat pod stałą kontrolą stomatologa, który w porę zauważy symptomy choroby i podejmie działania zapobiegające jej dalszemu rozwojowi.

Pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w wieku dwóch lat, ale już wcześniej rodzice muszą dbać o higienę zębów

W diecie dziecka należy zwrócić uwagę na ilość spożywanych węglowodanów, czyli cukrów, gdyż one w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią zęba wpływają na powstawanie próchnicy. Już od najmłodszych lat należy specjalnym gazikiem przecierać dziecku dziąsła po każdym posiłku i kiedy pojawią się zęby, wyrabiać w nich nawyk ich szczotkowania (Źródło). Wizyta u dentysty w młodym wieku ma też znaczenie psychologiczne. Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest zaprowadzenie dziecka na pierwszą wizytę, kiedy wymagana jest już pomoc specjalisty. To oznacza, że pierwsze skojarzenie malucha z tym miejsce jest bolesne i nieprzyjemne. W niektórych przypadkach może to oznaczać wyrobienie sobie złego nawyku unikania gabinetów stomatologicznych, kiedy dziecko podrośnie i samodzielnie będzie mogło decydować o swoich aktywnościach. Zapoznanie dziecka z gabinetem i pójście na wizytę kontrolną sprawi, że maluch nabierze większego zaufania do lekarza i chętniej da się namówić na następną wizytę.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku