Z sezonową alergia zmaga się w naszym kraju coraz więcej osób. Stale zwiększa się także liczba dzieci, które cierpią z powodu sezonowej alergii. Jak ją rozpoznać? Czy można ją wyleczyć?

Objawy uczulenia

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów alergii wziewnej jest katar. Trudno go pomylić z katarem, który towarzyszy przeziębieniu. Ten pierwszy pojawia się nagle na skutek kontaktu z alergenem. Nie towarzyszy mu gorączka czy ból gardła. Kolejny objaw to kochanie seriami, zaczerwienione i łzawiące oczy. U dzieci często pojawia się także suchy kaszel.

Jak złagodzić objawy?

Najprościej unikać alergenów. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Nie da się spędzić życia od wiosny do jesieni (wtedy kończy pylenie często uczulający szczaw pospolity) pod kloszem. Dokuczliwe objawy można złagodzić dostępnymi bez recepty lekami antyhistaminowymi. Mogą one mieć postać kropli do nosa, tabletek, syropów. Nie w każdy jednak przypadku środki bez recepty są skuteczne. Gdy nie pomagają konieczna jest wizyta u alergologa. Leki antyhistaminowe zawierające dużą dawkę leku oraz sterydy są dostępne tylko na receptę. W okresie pylenia roślin należy pamiętać o prysznicu po powrocie z dworu. Gdy jest to niemożliwe, trzeba umyć przynajmniej twarz i ręce. Osoby uczulone na pyłki roślin powinny otwierać okna późnym wieczorem.

Testy alergiczne

Warto je wykonać, aby dowiedzieć się, jakie dokładnie pyłki roślin wywołują uczulenie. U dzieci poniżej trzeciego roku życia oraz u osób, które muszą na stałe przyjmować leki antyhistaminowe zalecane są testy z krwi. Z próbki krwi oznacza się swoiste przeciwciała IgE. U dzieci, które skończyły trzy lata oraz u osób dorosłych, które nie muszą bez przerwy zażywać leków antyhistaminowych wykonuje się testy skórne. Aby wyniki były miarodajne na siedem dni przed testami konieczne jest odstawienie leków. Jednorazowo na skórę można nanieść od dziesięciu do dwudziestu alergenów. Zalecaną obecnie metodą leczenia alergii jest odczulanie. To najbardziej skuteczna metoda terapii.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku