Jajko, a zwłaszcza żółtko, zawiera szereg substancji odżywczych. Dzisiaj wiadomo już, że można po ie sięgać naprawdę często. Wprawdzie dostarcza sporo cholesterolu, ale zawarta w nim lecytyna hamuje jego wchłanianie. Poniżej garść faktów na temat różnych jajek. Wszak jajko to nie tylko to pochodzące od kury.

Jajko strusie

To bez wątpienia największe jajko, po jakie możemy sięgnąć. Jego waga może dochodzić nawet do półtora kilograma. Dostarcza bardzo dużo białka i kwasów tłuszczowych. Do jego cech charakterystycznych zalicza się twardą skorupkę i delikatny, dla niektórych wręcz mdły smak.

Jajko perlicze

Jest dość małe, ale nie najmniejsze. Jego waga to około pięć dag. Zawiera blisko cztery razy więcej karotenu niż najczęściej zjadane przez nas jajko kurze. Korzystnie wpływa więc na kondycję naszych oczu oraz skóry. Idealnie sprawdza się w wypiekach i omletach.

Jajko gęsie

To jajko dość duże – jego waga dochodzi nawet do 20 dag. Jest zdecydowanie bardziej ciężkostrawne niż jajko kurze. Nie poleca się go w związku z tym osobom mającym problemy z żołądkiem. Charakteryzuje się oleistym smakiem. Idealnie nadaje się do wypieków i na makaron.

Jajko kacze

Jest niewiele większe od jajka kurze. Cechuje się większą zawartością tłuszczu niż jajko kurze. Można je spożywać ugotowane na miękko i smażone. Niestety, większość z nas sądzi, że jajka kacze nadają się wyłącznie do wypieków.

Jajko kurze

Bez wątpienia najbardziej popularne. Dostarcza bardzo dużo lecytyny, białka, szeregu witamin i minerałów. Osoby, które nie chcą ryzykować podwyższeniem poziomu cholesterolu we krwi, powinny sięgać po jajka od kur zielononóżek. Prowadzone badania pozwoliły bowiem stwierdzić, że zawierają one około trzydzieści procent cholesterolu mniej niż jajka od innych kur. Jajka kurze można smażyć, jeść ugotowane na miękko, na twardo, smażyć z nich omlety. Nadają się do wypieków i na makaron.

Jajko przepiórcze

Bardzo małe, najmniejsze ze wszystkich. Polecane osobom ze skłonnością do alergii, gdyś zdecydowanie mniej uczula. Mało kto wie, że zawartość witamin i minerałów w jajku przepiórczym jest większa niż w kurzym.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku