W ramach prześcigania się w produkcji twardych dysków, Samsung zaprezentował nową technologię przechowywania danych na dyskach magnetycznych. Rozwiązanie objawia się talerzami o pojemności 1 TB.

Na targach CeBIT, południowokoreańska firma zaprezentowała kolejną linię dysków twardych, korzystających z dobrodziejstw nowej technice. Opisany, 3.5-calowy dysk o pojemności 2 TB stworzono w oparciu o zaledwie dwa talerze, obracających się z prędkością 5400 RPM. Należąca do rodziny Spinpoint EcoGreen, konstrukcja zawiera 32 MB pamięci podręcznej , a ponadto interfejs SATA 6.0 Gbps.

Na pewno 2 talerze o pojemności 1 TB to dopiero początek. Bacząc na, fakt, że w dyskach twardych niejednokrotnie używa się po 3, a nawet 4 talerze, spodziewać można się, że w niedalekiej przyszłości w segmencie komputerów stacjonarnych pojawią się HDD o pojemności sięgającej 4 TB. Warto oprócz tego zauważyć, że większa gęstość upakowania danych oznacza też niższe ceny dysków.

Nie metodę zapomnieć o segmencie mobilnym, gdzie Samsung też zaprezentował HDD korzystające z nowej technice. Pokazano m.in. 2.5-calowy dysk o pojemności 1 TB, który zbudowano na podstawie dwóch talerzy o pojemności 500 GB prawie każdy. Wyposażony w 8 MB cache i kontroler SATA 3.0 Gbps, dysk różni się od konstrukcji starszej generacji rozmiarami. Jeśli wcześniejsze dyski dwu i pół calowe o pojemności 1 terabajta miały niestandardowy wymiar dwunastu i pół mm, o tyle pokazane przez Samsunga rozwiązanie ma wysokość dziewięć i pół mm, dzięki czemu kompatybilne jest z wszystkimi urządzeniami obsługującymi dyski 2.pięć”.

Kiedy będzie można zakupić nowy, pojemny dysk twardy do swojego notebooka lub PS3? Samsung zamierza wprowadzić do dystrybucji model o pojemności jednego terabajta już w przyszłym miesiącu. Ceny na razie jest nieznana, jednakże koszta produkcji takiego nośnika są zdecydowanie niższe niż w przypadku poprzednika, który wymaga dużego nakładu pieniędzy na dzień dzisiejszy w granicach 350-400 zł.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku