Jak działają baterię słoneczne?

Ludzie od dawna zastanawiają się nad wykorzystaniem energii słonecznej. Jednak wcześniej ani możliwości technologiczne, ani też ogólne pomysły dotyczące układu słonecznego na to nie pozwoliły. Można powiedzieć, że do XIX wieku sama idea zamiany energii słonecznej na energię elektryczną nie była nawet snem, ale czymś fantastycznym i niewytłumaczalnym. Punktem wyjścia w tym kierunku jest odkrycie efektu fotowoltaicznego, które przeprowadził w 1839 roku Naukowiec A.E. Becquerel. 

Trochę historii

Kilka dobrych lat zajęło naukowcom stworzenie aparatów zdolnych do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Początkowe urządzenia były nieporęczne i kosztowne, a ich wydajność na przestrzeni lat niewiele wzrosła z 1% do 6%. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku możliwe było osiągnięcie akceptowalnej wydajności na poziomie 10%. Dzięki temu można już poważnie traktować panele słoneczne jako źródło energii. Jednak nawet wtedy uzyskany w ten sposób prąd był zbyt drogi. Dlatego baterie słoneczne tego typu były używane tylko w przemyśle kosmicznym. I dopiero w latach 90. można było wynaleźć urządzenia, które, różniąc się stosunkowo niedrogimi kosztami, mogły zapewnić wydajność ponad 20%.

Jak to działa?

Sama bateria słoneczna składa się z kilku elementów, które nazywane są konwerterami fotoelektrycznymi. Zdecydowana większość tych elementów wykonana jest z krzemu. Konwertery fotoelektryczne (są to również ogniwa słoneczne, jak się je również nazywa) są ze sobą połączone szeregowo i równolegle, co pozwala zwiększyć niezbędne parametry, takie jak moc, napięcie i prąd. Ponadto ta metoda połączenia jest ubezpieczeniem – jeśli jeden z elementów ulegnie awarii, baterie słoneczne będą nadal działać, choć z mniejszą wydajnością.

Istnieją dwa wafle krzemowe, jeden z nich jest pokryty fosforem, co daje nadmiar ujemnie naładowanych elektronów, drugi jest pokryty borem, który tworzy pewne „dziury” z powodu braku ładunków ujemnych. Gdy światło słoneczne wpada do panelu z ładunkiem ujemnym, powstają dodatkowe „dziury” i ładunki ujemne. Pod wpływem światła słonecznego elektrony zaczynają się poruszać, co powoduje pojawienie się prądu elektrycznego w akumulatorze. Prąd z kolei jest kierowany z panelu za pomocą miedzianych przewodów pokrywających akumulator i wysyłany bezpośrednio do miejsca docelowego. Może to być albo urządzenie elektroniczne, do którego energia elektryczna jest bezpośrednio dostarczana, albo bateria, w której jest akumulowana.

Baterie słoneczne i inne produkty znajdziesz na https://www.hewalex.pl/

Podobne wpisy:

Znajdź nas na facebooku