Mushkin

Gdy paznokcie potrzebują pomocy

Gdy paznokcie potrzebują pomocy

Zła dieta, błędy podczas pielęgnacji, ale też choroby to najczęstsze przyczyny problemów z paznokciami.

Dieta na zdrowe paznokcie

Zdrowe i piękne paznokcie zapewni nam dieta, która składa się z:

  • Dostarczają one witamin B1 i B2 oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • mięs oraz podrobów. To źródło łatwo przyswajalnego białka, żelaza, cynku i miedzi;
  • warzyw liściastych; są bogate w witaminę A, witaminy z grupy B, witaminy C i E;
  • orzechów – najlepsze źródło cynku, siarki magnezu;
  • serów- dostarczają witaminy A i B12, siarki i wapnia.

 

Gdy brakuje witamin

Niedobór witamina i soli mineralnych może przytrafić się każdemu. Wystarczy z pozoru niewinna infekcja, aby niektóre ze składników odżywczych zostały spożyte na wsparcie układu odpornościowego. W stanach rekonwalescencji, zimą i wczesną wiosną warto wspomóc organizm dodatkową porcją witamin i soli mineralnych. W aptekach dostępne są preparaty, które zawierają składniki, które odpowiadają za zdrowe paznokcie. Dobrano je tak, aby znalazły się w nich wszystkie niezbędne witaminy i minerały.

Domowe sposoby na mocne paznokcie

Na pewno paznokciom nie zaszkodzi, gdy składników odżywczych dostarczymy im także z zewnątrz. Możemy wybrać jedną z odżywek na paznokcie (z keratyną, ceramidami, witaminami, minerałami) lub wypróbować sposoby stosowane przez nasze babcie. Sprawdzonym sposobem na wzmocnienie paznokci są kąpiele w podgrzanej oliwie z oliwek lub oleju słonecznikowym z kilkoma kroplami soku z cytryny. Na problemy nie tylko z paznokciami, ale także z włosami nasze babcie stosowały napar z pokrzywy i skrzypu polnego. Skuteczność tych ziół została potwierdzona badaniami; nie powinnyśmy więc być zaskoczeni, gdy w aptece farmaceuta zapytany o lek na paznokcie czy włosy poleci właśnie preparaty z wyciągiem z pokrzywy i skrzypu.

Dieta bogata w witaminy i pierwiastki mineralne to najlepszy sposób na zdrowe paznokcie. Czasem organizm potrzebuje jednak dodatkowej porcji tych składników. Dzięki suplementom diety przestaniemy mieć problemy z paznokciami.

Podobne wpisy:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *