Subiektywne i obiektywne objawy, które kobiety odczuwają w drugiej fazie cyklu miesiączkowego nazywane został zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jakie to są objawy? Co jest ich przyczyną? Czy trzeba je leczyć?

Jakie są przyczyny PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka bardzo wiele kobiet. Według jednych danych cierpi na nie 80 procent kobiet, według innych 50. Jeśli nawet bliższa prawdzie jest ta druga liczba, to i tak PMS dotyka mnóstwo kobiet na całym świecie. Za przyczynę co miesięcznych, bardzo przykrych objawów uznano zawirowania hormonalne, które są normalne dla każdego cyklu płciowego kobiety. Naukowcy i lekarze prowadzący badania nad PMS doszli do przekonania, że głównym winowajcą jest wysoki poziom progesteronu w drugiej połowie cyklu. Stwierdzono wpływ na układ nerwowy progesteronu i jego metabolitów, stąd jest on powiązany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Objawy, które są najbardziej charakterystyczne dla PMS

Amerykańskie Towarzystwo Położników i Ginekologów ustaliło medyczne kryteria zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Na liście znalazło się aż 150 objawów zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Do tych pierwszych, które występują u największej liczby kobiet należą: drażliwość, problemy ze snem, spadek libido, nadmierna nerwowość, problemy z koncentracją. Objawy fizyczne, które najczęściej towarzyszą PMS to: bóle brzucha i głowy, nudności, wzdęcia, zaparcia lub biegunki, bóle piersi, przybranie na wadze z uwagi na to, że dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. PMS może nasilać objawy astmy i cukrzycy.

Łagodzenie objawów

W przypadku silnych dolegliwości bólowych można poratować się tabletką z ibuprofenem lub paracetamolem. W przypadku nadmiernej nerwowości warto sięgnąć po środki uspokajające (pomóc może herbatka z melisy). Czasem lekarze zalecają także przyjmowanie suplementów diety zawierających przede wszystkim witaminę B6 oraz magnez. W przypadku bardzo silnych objawów lekarz ginekolog może zlecić również doustne progestageny. Objawy PMS mijają, gdy pojawia się krwawienie.

Więcej informacji o skutecznych metodach walki z PMS znajdziesz na http://www.castagnus.pl

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku