Co warto wiedzieć o Internecie?

Dostęp do Internetu ma obecnie bardzo wiele osób. Warto sobie przypomnieć, jakie możliwości daje nam dostęp do globalnej sieci komputerowej.

Krótka historia

Sieć komputerową zaczęto tworzyć w latach 60. XX wieku na potrzeby naukowców pracujących dla przemysłu obronnego USA. Początkowo sieć miała zasięg lokalny, korzystali z niej tylko pracownicy naukowi. Pierwsza sieć łącząca bardzo małą ilość komputerów – było ich tylko 4 – nosiła nazwę ARPANET. Z czasem zaczęto do niej podłączać sieci lokalne, zaczęła się więc rozrastać. Po pewnym czasie mogli do niej podłączać się także prywatni użytkownicy, najpierw na terenie Stanów Zjednoczonych, później także w Europie i na innych kontynentach. Obecnie globalna sieć komputerowa oplata niemal wszystkie miejsca na Ziemi.

Word Wide Web

Popularnie nazywamy je stronami www. Umożliwiają one dostęp do ogromnej ilości informacji. Istnieje ich setki tysięcy. Przeglądanie stron www umożliwiają przeglądarki. Dzięki nim każdy użytkownik Internetu może błyskawicznie dotrzeć do informacji z każdej interesującej go dziedziny. Na stronach www zamieszczane są nie tylko wiadomości tekstowe. Uatrakcyjnia się je dodając zdjęcia, filmy, obrazy. Witryny internetowe są własnością nie tylko osób prywatnych. Własne strony www mają dzisiaj publiczne i prywatne firmy, państwowe i samorządowe urzędy, wyższe uczelnie i instytuty naukowe, szpitale. Działają także sklepy internetowe.

Poczta elektroniczna

To jedna z usług internetowych, która cieszy się ogromną popularnością. E-maile docierają do adresatów bardzo szybko, na znaczeniu straciły dzielące nas granice i strefy czasowe. Podobnie jak strony www także adres poczty elektronicznej mają nie tylko prywatni użytkownicy. Z wieloma instytucjami możemy komunikować się drogą elektroniczną.

Na początku Internet był źródłem rozrywki i poszukiwania informacji. Z czasem zakres usług internetowych zaczął się poszerzać. Dzisiaj jest narzędziem pracy, sposobem na szybką i tanią komunikację międzyludzką. Zachował także swoje pierwotne funkcje.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku