Co powinien zrobić świadek kolizji lub wypadku?

Jak powinien zachować się świadek kolizji lub wypadku drogowego? O co powinien zadbać, a czego nie powinien robić? I co o tym mówi prawo? O tym, jak powinni zachować się uczestnicy kolizji i wypadków samochodowych, mówią przepisy kodeksu drogowego.

O świadkach tych zdarzeń nie ma tam mowy, ale pamiętajmy, że prawo nakłada obowiązek niesienia poszkodowanym (co dokładnie mówią przepisy – poniżej). Warto pamiętać, że w razie nieudzielenia pomocy poszkodowanym można zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Widzisz wypadek samochodowy?

Po pierwsze bezpieczeństwo. Jeżeli jesteśmy świadkami zdarzenia, w którym uczestnicy zostali poszkodowani na tyle poważnie, że nie są w stanie sami opuścić samochodów i wezwać pomocy musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo własne, ale i innych. Nie możemy narażać własnego życia i zdrowia. Zanim zaczniemy udzielać pomocy powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i uszkodzone pojazdy. Jeżeli silniki rozbitych samochodów w dalszym ciągu pracują, powinniśmy je wyłączyć, wyciągając kluczyki ze stacyjki, co pozwoli uniknąć samozapłonu. Jeśli do zdarzenia doszło w miejscu szczególnie niebezpiecznym lub uszkodzone samochody tarasują drogę, powinniśmy spróbować zapewnić maksymalne bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu, poprzez odpowiednie oznakowanie miejsca trójkątami ostrzegawczymi i umożliwienie bezpiecznego zatrzymania się lub ominięcia rozbitych aut.

Jeżeli na miejscu pojawią się kolejne osoby, powinniśmy poprosić je o pomoc

Na przykład dwa ustawione przed i za miejscem zdarzenia samochody z włączonymi światłami awaryjnymi powinny w dostatecznym stopniu zwrócić uwagę innych kierowców. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy miejsce powinniśmy zorientować się w stanie poszkodowanych i wezwać pomoc. Chociaż alarmowy numer 112 nie funkcjonuje jeszcze poprawnie na terenie całego kraju, służby wymieniają się informacjami o zdarzeniach, dlatego wystarczy nasz jeden telefon, aby powiadomione zostały zarówno policja, jak i pogotowie oraz w razie konieczności straż pożarna. Dzwoniąc powinniśmy podać maksymalnie dużo informacji na temat liczby i stanu osób poszkodowanych oraz miejsca zdarzenia. W przypadku otrzymania od odpowiednich służb poleceń, należy je wykonać.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku