Mushkin

Bankowość elektroniczna i antywirusy

Bankowość elektroniczna i antywirusy

Bankowość elektroniczna i antywirusyKorzystanie z bankowości elektronicznej wymaga oczywiście odpowiedniego zabezpieczenia swojego komputera. O ile oczywiście nie przytrafi się nic złego to nie ma z tym problemów.

Jeśli jednak w tajemniczy sposób pieniądze nagle znikną z konta bankowego to bank może w pierwszej kolejności sprawdzić czy nie jest to aby wina użytkownika, który zgodnie z umową dotyczącą bankowości internetowej powinien należycie zabezpieczyć swój komputer, z którego korzysta z usług bankowości elektronicznej.

Program antywirusowy

W praktyce oznacza to, że na komputerze w pierwszej kolejności powinien być zainstalowany możliwie najlepszy program antywirusowy spośród tych, które są dostępne na rynku. Oczywiście bank nie ma prawa wymagać tego aby jego klient dokonywał zakupu najlepszego programu antywirusowego, ale nawet użytkowany darmowy program antywirusowy powinien spełniać określone kryteria, oraz co ważne powinien być często aktualizowany. Poza tym użytkownik powinien posiadać aktualny system operacyjny, oraz najnowszą wersję przeglądarki internetowej. W tym wypadku wymóg ten jest nie odmowny. Teoretycznie nie powinno być ryzyka utraty środków finansowych, nawet jeśli użytkownik danego komputera nie używa żadnego oprogramowania antywirusowego oraz nie posiada aktualnego systemu operacyjnego, w praktyce jednak hasła użytkowników mogą zostać wykradzione, co już samo w sobie może wystarczyć do dokonania takiego właśnie niepowołanego transferu środków pieniężnych.

Utrudnienia

Czasem dodatkowym wymogiem do korzystania z usług bankowości internetowej jest zainstalowanie u siebie specjalnego oprogramowania dostarczanego przez banki, ale powoli się od tego odchodzi ponieważ większość klientów nie lubi tego typu dodatkowych utrudnień, które dodatkowo uniemożliwiają korzystanie z bankowości internetowej z różnych komputerów. Jednak nawet najlepszy antywirus nie ochroni użytkownika jeśli ten będzie postępować w sposób nie odpowiedzialny, czyli na przykład odpowie na maila w którym proszony jest wprost o podanie loginu i hasła, przez bank. Przy normalnym korzystaniu z komputera dobry firewall powinien w pełni chronić użytkownika przed ewentualnymi próbami ataku.

Podobne wpisy:

Leave a Comment