Na włamania do systemów, utratę danych bądź zainfekowanie nośników pamięci narażony jest każdy użytkownik komputera, zwłaszcza, jeśli jest podłączony do sieci. Można wyróżnić dwa główne sposoby, . Pierwsze wymaga bezpośredniej styczności z komputerem. Drugą możliwość włamania daje podłączenie do sieci. Haker jest w stanie zdalnie dostać się do komputera i uzyskać dostęp do poufnych danych. Może wykorzystać w tym celu sieć wewnętrzną, np. w firmie bądź zwykłe połączenie internetowe. Jeśli komputer nie jest zabezpieczony bądź zabezpieczenia nie są wystarczające, przestępca z łatwością dostanie się do przechowywanych informacji.

Ingerowanie w funkcjonowanie pracy komputera, które może zagrażać utratą danych stanowią także wirusy komputerowe. Są to programy pisane celowo po to, by utrudnić działanie systemu. Istnieją zarówno bardzo groźne wirusy, jak i takie, które nie wyrządzają dużych szkód i stosunkowo łatwo je usunąć. Dla przykładu wirusem może być zarówno spowalniający pracę komunikat, który nieustannie będzie wyświetlał się na monitorze i wymagał wykonania szeregu czynności potrzebnych do jego usunięcia, jak również program, który doprowadzi do utraty przechowywanych danych bądź całkowicie sparaliżuje system.


Jak sama nazwa mówi, wirus rozprzestrzenia się. Jeśli jest zainstalowany na danym komputerze, to każda sytuacja, w której dochodzi do wymiany danych z innym komputerem bądź nośnikiem pamięci grozi kolejną infekcją. Wirus może dostać się do komputera również za pośrednictwem internetu. Otwierając wiadomości od nieznanych nadawców, ściągając programy komputerowe, aplikacje, klikając w otrzymane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub komunikatorów linki, jesteśmy narażeni na zainfekowanie komputera.

Choć włamania komputerowe są często bardzo groźne w skutkach, można się przed nimi ustrzec. Oto kilka zasad, których powinno się przestrzegać, by uchronić się przed niepożądaną utratą danych.

  • Ważne jest, posiadanie odpowiednich zabezpieczeń i dobrego programu antywirusowego, który nie pozwoli, by do systemu przedarło się złośliwe oprogramowanie.
  • Nie powinno się otwierać plików bądź linków, które pochodzą z niepewnych źródeł.
  • Nie powinno się również otwierać programów, które są dołączane do listów elektronicznych. Taki program może bowiem okazać się złośliwym wirusem, który zainfekuje system.
  • Zalecane jest aktualizowanie oprogramowania. Szczególnie istotne jest, by używać najnowszych programów do obsługiwania poczty elektronicznej. Posiadają one bowiem lepsze zabezpieczenia, które nie przepuszczają wirusów.
  • Powinno się unikać przeglądania wiadomości e-mail w formacie HTML. Mogą one bowiem zawierać automatyczne skrypty, które zawirusowują komputer już w momencie wyświetlania maila.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku