Wiedza i cierpliwość – niezbędnik dla amatora druku 3DDrukowanie 3D to technologia ultranowoczesna, co powinno nam już na starcie uświadamiać, że nie mamy tutaj do czynienia z czymś łatwym, prostym i przyjemnym. Drukowanie na papierze to już kilka dekad, a kiedy pyta się o najbardziej złośliwy przedmiot w biurze, to na drugim miejscu zaraz za szefem znajduje się właśnie drukarka czy raczej urządzenie wielofunkcyjne. Mniejsza o to. Ważne jest, by sobie uświadomić, że tworzenie rzeczy trójwymiarowych jest bardzo skomplikowanym procesem nie od naciśnięcia przycisku „drukuj”, ale od rozpoczęcia procesu programowania drukarki.

Gotowe szablony

W Internecie dostępne są oczywiście niezliczone szablony, które można wgrać do urządzenia i ono już będzie sobie spokojnie pracowało. Sęk w tym, że cały sens istnienia druku 3D polega na tym, że kiedy tylko jakiś przedmiot jest nam potrzebny na szybko, możemy go sobie po prostu wydrukować i gotowe. Żeby to zrobić, musimy go samodzielnie zaprojektować w narzędziu do grafiki przestrzennej, najlepiej w jakimś oprogramowaniu CAD. Jeśli ktoś w ogóle nie słyszał o takich aplikacjach, przez najbliższy miesiąc niczego nie zaprojektuje. Jeśli ktoś słyszał, wie, jakie to jest wyzwanie. Osoby bawiące się z drukiem trójwymiarowym bardzo często też zaczynają eksperymentować i kończy się to tak, że powstaje dzieło zupełnie oderwane od rzeczywistości, czyli coś, co nie może powstać.

Długi czas drukowania

Poważny problem pojawia się także w trakcie samego wydruku. Drukowanie 3D zajmuje dużo czasu, nieraz kilkanaście godzin, nawet domowe urządzenia mogą czasami podejmować się projektów na kilkadziesiąt godzin. W tym czasie może stać się wszystko, dlatego tak ważna jest precyzja i dokładność na każdym etapie pracy z drukarką. Chwilowa przerwa w dostawach prądu lub często spotykana przy niektórych substancjach przypadłość polegająca się na zatkaniu się lub niepełnej drożności dyszy urządzenia, to tylko niektóre czynniki jakie mogą doprowadzić do niepowodzenia podczas drukowania. Dlatego przy drukowaniu wielogodzinnym, najważniejsze jest doskonałe przygotowanie warsztatu pracy oraz zabezpieczenie się przed wszelkimi czynnikami negatywnymi.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku