Manometr – jedno z urządzeń do mierzenia ciśnienia

Z instalacjami ciśnieniowymi spotkać się można dzisiaj w wielu gałęziach gospodarki, a nawet w życiu codziennym. W przypadku tych instalacji właściwe ciśnienie odgrywa niezwykle ważną rolę. Trzeba niemal bez przerwy monitorować jego zmiany. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie manometr.

Zastosowanie i podział manometrów

Ciepłownictwo, hydraulika, energetyka cieplna, gazownictwo, rolnictwo – to tylko kilka branż, w których stosowanie manometrów jest powszechne. Wykorzystywane w przemyśle manometry dzielą się na:

  • różnicowe. Stosuje się je między innymi do pomiaru ciśnienia w zbiornikach zamkniętych;
  • z rurką Bourdona. Wykorzystywane do mierzenia ciśnienia par, gazów chemicznie obojętnych na stal konstrukcyjną i stopy miedzi, cieczy;
  • puszkowe. Służą do mierzenia ciśnienia w instalacjach gazowych;
  • przeponowe;
  • do pomiaru ciśnienia absolutnego;
  • przetworniki ciśnienia.

Z czego zbudowane są manometry?

Manometry bardzo często wykorzystywane są w niezwykle trudnych warunkach. Narażone są na działanie szkodliwych substancji. Stąd też do ich produkcji używa się bardzo różnych materiałów. Produkuje się je z mosiądzu, kwasoodpornej stali nierdzewnej, ale także z plastiku. Materiał, z którego został wykonany manometr nie tylko przekłada się na jego cenę (najtańsze to oczywiście te wykonane z plastiku), ale także na środowisko, w którym może pracować. Manometry mogą być urządzeniami mniej lub bardziej dokładnymi. Najbardziej dokładne są te, które używane są w laboratoriach oraz te do mierzenia ciśnienia w instalacjach gazowych, hydraulicznych czy pneumatycznych. Mniej dokładne mogą być te manometry, które spotkamy w zwykłych pompkach do pompowania kół samochodowych.

Liczba instalacji, w których wykorzystywane są gazy i ciecze mające większe ciśnienie od atmosferycznego jest obecnie bardzo duża. Skoki ciśnienia w tych instalacjach muszą być kontynuowane na bieżąco. Kontrolę tę umożliwiają manometry. Wykonuje się je z różnych materiałów, a ich typów jest przynajmniej kilka. Są dokładne, trudno sobie bez nich wyobrazić wiele działów gospodarki.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku