Leki, po których nie powinno się wsiadać za kierownicę

Przyjmowanie niektórych leków może okazać się dla kierowców fatalne w skutkach. Nie dość, że rośnie prawdopodobieństwo spowodowania wypadku, to można też stracić prawo jazdy. O tym, że po alkoholu nie powinno się siadać za kółko wie praktycznie każdy.

Z tego, że lekarstwa bywają równie groźne dla kierowcy, zdaje sobie sprawę niewielu. Tymczasem leki nasenne, przeciwdepresyjne, przeciwbólowe i przeciwalergiczne mogą negatywnie oddziaływać na przetwarzanie informacji, ich analizę, podejmowanie decyzji i koordynację ruchów. Jak wskazują statystyki dotyczące niekorzystnego wpływu leków na sprawność kierowców, nawet do 20 proc. wypadków i kolizji drogowych może być spowodowanych przez tych, którzy stosują lekarstwa niekorzystnie oddziałujące na zdolność prowadzenia pojazdów.

Szczególnie groźna jest senność wywołana działaniem niektórych leków

Senni kierowcy częściej powodują wypadki, szczególnie podczas wykonywania nużących i monotonnych czynności np. podczas jazdy po autostradzie. Większe zagrożenie z powodu senności w dużej mierze jest skutkiem opóźnienia hamowania, przez co wyraźnie maleje szansa uniknięcia zderzenia. Badanie przeprowadzone na 593 zawodowych kierowcach w Australii wykazało, że więcej niż połowa z nich zapadała w drzemkę podczas jazdy. Ponad 30 proc. przyjmowała przy tym leki mogące być przyczyną senności lub znużenia. W badaniu holenderskim, przeprowadzonym na grupie 993 sprawców wypadków drogowych, aż u 70 proc. kierowców stwierdzono obecność we krwi pobieranej bezpośrednio po wypadku obecność benzodiazepin – leków o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Zaskoczeniem dla wielu kierowców może być informacja, że problemy z prowadzeniem samochodu mogą mieć po zażyciu niektórych, zwłaszcza silnych leków przeciwbólowych.

Zawierają one związki mogące powodować zawroty głowy i spowolnienie reakcji

Negatywnie na prawidłowe kierowanie wpływają też leki ziołowe zawierające kozłek lekarski, melisę lekarską czy chmiel, sprzedawane czasem jako suplementy diety. Kierowcy powinni zachować ostrożność przy zażywaniu preparatów zawierających guaranę, taurynę i kofeinę, takich jak napoje energetyzujące (np. Red Bull, Tiger, R20, Burn). Zapobiegają one co prawda zmęczeniu, ale po początkowym okresie większego pobudzenia powodują wzrost zmęczenia. Jeżeli szukasz informacji na temat podobnego rozwiązania to zdecydowanie powinieneś przejrzeć dostępne w Internecie możliwości, a dzięki nim dowiecie się, co dla was będzie najlepsze. Wykorzystanie możliwości internetowych pozwala znacząco oszczędzić czas. Zdecydowanie warto korzystać z podobnych wariantów, które zdobywają coraz to większe zainteresowanie. Jeżeli szukasz sprawdzonych informacji to powinieneś przejrzeć możliwości, które zostały dla Ciebie przygotowane. Możesz być pewien, że to będzie dla Ciebie prawdziwy strzał w dziesiątkę. Są to kwestie, które mają dla Ciebie kolosalne znaczenie, wobec czego w żaden sposób nie można zapominać o korzyściach, które wynikają z podobnego rozwiązania.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku