Jogurt – niezbędny dla zdrowia

Na liście bardzo zdrowych produktów od lat umieszczany jest jogurt. Dlaczego warto go jeść?

Czyste kultury bakterii

Jogurt jest fermentowanym produktem mlecznym, który powstaje z pasteryzowanego mleka. Dodawane są do niego czyste kultury bakterii. Najczęściej jest to zakwas bakterii z rodziny Lactobacillus bulgarikus i Streptococcus thermophilus. To tym bakteriom jogurt zawdzięcza swój kwaśny smak. Ale bakterie zamieniają cukier mleczny (laktoza) w kwas mlekowy. Jest on łatwiej przyswajalny niż laktoza, dlatego jogurty nie wywołują u osób z nietolerancją laktozy żadnych sensacji żołądkowych. Do tego duża ilość pewnych składników mineralnych zawartych w jogurcie działa na organizm odkwaszająco.

Źródło wapnia

Jogurty to doskonałe źródło wapnia. Jedząc jedną szklankę naturalnego jogurtu pokryjemy 1/3 dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. W przypadku dzieci dzienne zapotrzebowanie na wapń szklanka jogurtu pokrywa w stu procentach. Wapń chroni przed próchnicą, krzywicą i osteoporozą. Jogurty naturalne są także źródłem dobrze przyswajalnego białka i witamin z grupy B. Jedząc jogurty wzmacniamy odporność organizmu.

Kto powinien jeść jogurt?

Każdy z nas powinien przekonać się do tego fermentowanego produktu mlecznego. Ale szczególnie jest on polecany dzieciom, seniorom, kobietom w ciąży i karmiącym piersiom. Jest zalecany także kobietom w okresie menopauzy. Jogurt naturalny ma bardzo niski indeks glikemiczny, polecany jest więc osobom chorym na cukrzycę. Jest produktem zawierającym bardzo mało kalorii, zalecany jest więc także osobom, które chcą dbać o linię, ale też tym, które się odchudzają.

Takie same właściwości zdrowotne mają wszystkie jogurty naturalne, także te do picia. Wymagają odpowiednich warunków przechowywania. Właściwa temperatura, w której można przechowywać jogurt wynosi 6-8 stopni Celsjusza. Należy przechowywać je w pionowej pozycji, aby nie oddzieliła się serwatka. Taki jogurt nie jest zepsuty, nie ma jednak aksamitnej konsystencji. Jogurt pitny należy przed spożyciem wstrząsnąć.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku