Jazda na kacu – przez nią można stracić prawo jazdy

W ubiegłym roku uczestnicy ruchu pod wpływem alkoholu spowodowali 2295 wypadków, czyli 6,8 proc. ogółu. Wielu z nich siadło za kierownicą na tzw. kacu. To błąd, bo alkohol utrzymuje się we krwi przez długie godziny po zakrapianej imprezie.

Z wyników badań TNS OBOP dla Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika jednak, że ponad 75 procent nietrzeźwych na naszych drogach to osoby będące na kacu.

Najgorzej jest w poniedziałki i w dni poświąteczne

Policyjne badania pokazują, że blisko połowa złapanych na jeździe po alkoholu nie zdaje sobie sprawy, że na drugi dzień po wypiciu w organizmie mają jeszcze alkohol. Ale nawet gdy we krwi nie ma już alkoholu, to ból głowy, wrażliwość na światło, nudności i inne objawy występujące kilka godzin po jego spożyciu obniżają sprawność kierowcy i mogą zwiększać ryzyko wypadku. Prowadzący pojazd na tak zwanym kacu popełniają dwa razy więcej wykroczeń, cztery razy częściej zjeżdżają ze swojego pasa ruchu oraz przez ponad 1/4 czasu jazdy przekraczają limit prędkości. Dolegliwości popularnie zwane kacem pojawiają się, gdy w organizmie nadal znajduje się alkohol. Jednakże ich największe nasilenie przypada na moment, kiedy poziom alkoholu we krwi spada do zera.

Złe samopoczucie może się utrzymywać od 8 do nawet 48 godzin

Typowymi objawami występującymi w tym czasie są – poza bólem głowy i wrażliwością na światło, irytacja, zmęczenie oraz ogólne złe samopoczucie fizyczne jak i psychiczne. Kierujący samochodem, który odczuwa takie dolegliwości może mieć problemy z koncentracją, szybką reakcją oraz prawidłową interpretacją zagrożeń i sygnałów dawanych przez innych kierowców – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Aby poczuć się lepiej po wypiciu alkoholu często sięga się po różne środki, w tym napoje energetyzujące. Jednak jak pokazują badania, takie działanie może być niebezpieczne. Napoje te poprawiają bowiem subiektywną ocenę samopoczucia i możliwości. Po ich wypiciu zmniejsza się uczucie bólu głowy, osłabienia, suchości w ustach. Jednak napoje energetyzujące nie wpływają znacząco na poprawę koordynacji ruchowej i czasu reakcji na bodźce wizualne.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku