Inżynieria odwrotna w produkcjiJak najłatwiej skopiować gotowy produkt konkurencji? Nie trzeba w tym celu wykradać planów czy używać szpiegów. Wystarczy zastosować inżynierię odwrotną, nazywaną też często programowaniem zwrotnym, inżynierią rekonstrukcyjną lub inżynierią wsteczną.

Programowanie zwrotne

Gotowy produkt jest dokładnie badany przez starannie wyselekcjonowaną grupę specjalistów w celu pozyskania informacji o sposobie jego działania, wyprodukowania, elementach konstrukcyjnych oraz kosztach produkcji. Celem jest oczywiście szybkie wykorzystanie uzyskanych informacji i powstanie bardzo podobnego egzemplarza danego urządzenia bez odnoszenia się do istniejących patentów i praw autorskich. Ze względu na swoją specyfikę inżynieria odwrotna była masowo stosowana w czasach wojennych, tzn. podczas II wojny światowej i zimnej wojny w celu skopiowania technik i broni innego kraju, do czego wystarczyło przechwycić gotowe elementy uzbrojenia wroga. Na dzień dzisiejszy techniki tej używa się najczęściej do kopiowania produktów z najbardziej dochodowych branży, czyli branży elektronicznej i nowoczesnych technologii – jednym z bardziej znanych przykładów był radziecki komputer osobisty Agat, który powstał na bazie komputera Apple II.

Badanie produktów

Inżynieria odwrotna stosowana jest przez wiele korporacji i dużych firm produkcyjnych do badania własnych produktów, dzięki czemu sprawdzana jest ich podatność na skopiowanie, wytrzymałość zabezpieczeń oraz możliwe jest odkrycie nieznanych wcześniej funkcjonalności. Zabiegi takie nazywane są też audytem bezpieczeństwa i stanowią jeden z kluczowych obszarów bezpieczeństwa przedsiębiorstwa.

Zobacz też:

W produkcji codziennej inżynieria odwrotna używana jest do uzyskania dokumentacji technicznej gotowego obiektu w formacie elektronicznym poprzez jego zeskanowanie. Konieczne jest do tego specjalistyczne oprogramowanie pozwalające na uzyskanie technicznych modeli w formacie 2D lub 3D. Uzyskane w ten sposób dane można łatwo modyfikować, sprawdzać poprawność wszystkich ustawień i tym samym ulepszać istniejący produkt.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Znajdź nas na facebooku